Stromovitá kopřiva ongaonga (Urtica ferox)
Publikováno: Středa, 16.04. 2014 - 08:24:36
Téma: prof Patočka


Stromovitá kopřiva ongaonga (Urtica ferox)

Jiří Patočka

     Většina z nás se důvěrně seznámila s kopřivou (Urtica dioica) tak, že se jí požahala - „spálila“. U většiny z nás toto seznámení proběhlo mnohem dříve, než jsme se o kopřivě učili ve škole. Kopřivy jsou na listech a  lodyhách vyzbrojeny jemnými ostrými chloupky (trichomy), které lze přirovnat k miniaturním podkožním jehlám. Při dotyku se špička chloupku odlomí, ostré okraje propíchnou kůži a do ranky pronikne tekutá náplň chloupku. Ta je tvořena směsí mnoha látek, v nichž byla mimo jiné identifikována kyselina mravenčí a směs histaminu a neuromediátorů acetylcholinu a serotoninu. Tento koktejl pak způsobí místní zánět, projevující se zarudnutím a svěděním. A o to právě kopřivě jde, abychom si pamatovali, že ji máme příště nechat na pokoji.



     I když osobní kontakt s našimi kopřivami není vždy příjemný, není životu nebezpečný. Můžeme být rádi, že u nás neroste stromovitá kopřiva „ongaonga“ (Urtica ferox), která se zabydlela na Novém Zélandu (Connor, 1977). Ta dorůstá až do dvojnásobné výšky dospělého muže a v chloupcích na listech a stoncích má takové množství jedu, že může i zabít (Kanzaki et al., 2010; Slaughter et al., 2012). Lidé na Novém Zélandu jsou o nebezpečné rostlině poučení - o jejím nebezpečí se učí děti i ve škole - a tak se jí raději vyhýbají. Popálení proto nebývají příliš častá a život ohrožující (McGouran, 2010), ale první cestovatelé byli v mnohem větším nebezepčí a ohrožení života (Connor, 1977). Nebezpečné požahání však hrozí i zvířatům (Kittow, 2013).
      Podle neověřitelných zdrojů způsobila kopřiva smrt několika psů, koní a dokonce i nešťastného trampa v roce 1961, který prošel velkou plantáží této kopřivy - Více na: http://blog.forestandbird.org.nz/poison-envy/ # sthash.DZ4JVqJt.dpuf)

Literatura
Connor HE. Poisonous Plants in New Zealand (DSIR Research Bulletin 99), 2nd edition ed. Wellington: Government Printer, 1977. ISBN 0-477-01007.
Kanzaki M, Tsuchihara T, McMorran D, Taylor P, Hammond-Tooke GD. A rat model of Urtica ferox neuropathy. Neurotoxicology. 2010; 31(6): 709-714.
Kittow NC. A case of canine poisoning with New Zealand Tree Nettle (Ongaonga, Urtica ferox). N Z Vet J. 2013; 61(1): 60-62.
McGouran D. Ongaonga–Poisoning with New Zealand Bush Nettle. In Poster: World Congress of Internal Medicine. Melbourne, Australia, 2010.
Slaughter RJ, Beasley DM, Lambie BS, Wilkins GT, Schep LJ. Poisonous plants in New Zealand: a review of those that are most commonly enquired about to the National Poisons Centre. N Z Med J. 2012; 125(1367): 87-118.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=656