Alkohol a energetické nápoje
Publikováno: Úterý, 17.06. 2014 - 20:16:40
Téma: Aplikovaná radiobiologie a toxikologie


Alkohol a energetické nápoje

Bc. Barbora Trakalová (Upravená seminární práce)

    Studium dlouho do noci, brzké vstávání do školy či práce, večer nějaká ta párty a na spánek nezbývá skoro žádný čas. Pití energy drinků a to i v kombinaci s tvrdým alkoholem je mezi mladými lidmi a studenty velmi rozšířené a populární. Studentský život žijeme jen jednou a zdá se, že bez „povzbuzováků“ to vše prostě nejde zvládnout, bohužel ale zdraví máme také jen jedno.
  




Kombinace velkého množství kofeinu a cukru, které obsahují energy drinky, má za účel organismus nabudit k vyšší fyzické i psychické výkonnosti. Po odeznění účinku nastává ale pravý opak, tělo se dostává do útlumu, a je potřeba další stimulace. Energetické nápoje ve spojení s alkoholem, nápoj skoku jak se jim často říká, dokážou člověka téměř okamžitě nabudit do společenské nálady. Při smíchání energetického nápoje s tvrdým alkoholem dochází ke střetu utlumujících účinků alkoholu s povzbuzujícími účinky energetických nápojů. Hlavním problémem tohoto mixu je fakt, že konzument nepociťuje tak silný účinek alkoholu a dochází ke snížení vnímání opilosti.
    Bylo prováděno mnoho výzkumů ohledně energetických drinků s alkoholem a všechny došly k podobnému závěru. Lidé užívající tento mix jsou třikrát více opilí než ti, co pili pouze alkohol. Dalším zajímavým faktem je to, že lidé mají větší chuť usednou za volant, protože nepociťují opilost, čímž ohrožují sebe i své okolí. Mezi další projevy patří například agresivní chování či sexuální násilí.
    Konzumace alkoholu s energy drinkem je riskantní i pro naše zdraví a rozhodně se nedoporučuje lidem se srdečními problémy. Mohou se objevovat mdloby, ztráta vědomí a poruchy srdečního rytmu. Člověk ztrácí sebekontrolu a může se ocitnout v depresivní náladě, což je mnohem nebezpečnější než po užití pouhého alkoholu. Alkoholový opilec usne dříve, než si něco provede, ale opilý z mixu má dost sil a energie na nerozumné chování a tudíž je pravděpodobnější, že se mu může něco stát. 
    Odborníci varují před kombinací alkoholu a energetických nápojů a usilují dokonce o legislativní omezení užívání tohoto mixu. Velké množství energy drinků v obchodech donutila Evropskou komisi posoudit bezpečnost těchto nápojů a Ve Francii a Dánsku bylo již užívání tohoto mixu zakázáno.
 
Literatura
1. Strunecká A, Patočka J. Doba jedová. Praha : Triton, 2011. ISBN 978-80-7387-469-8.
2. Center, University of Florida Health Science. Alcohol, Energy Drinks Add Up To Higher Intoxication Levels. medicalnewstoday. [Online] 11. Únor 2010. [Citace: 16. Květen 2014.] http://www.medicalnewstoday.com/releases/178809.php.
3. Wiesnerová D. Energy drinky - mohou vás zabít? Vzdělání. [Online] 04. Listopad 2011. [Citace: 16. Květen 2014.] http://clanky.vzdelani.cz/energy-drinky-mohou-vas-zabit-a4689.
4. Alkohol s energy drinkem - nebezpečný koktejl. Alkoholia. [Online] 20. Prosinec 2011. [Citace: 16. Květen 2014.] http://alkoholia.cz/magazin/alkohol-s-energy-drinkem-nebezpecny-koktejl.
5. Proč nekombinovat energetické nápoje a alkohol. Alkoholium. [Online] [Citace: 16. Květen 2014.] http://www.alkoholium.cz/proc-nekombinovat-energeticke-napoje-a-alkohol/.
6. Bromová M, Dalihodová A, Holinková P, Lichtenbergová I, Maxová M, Mubiana N, Nováková P, Podlenová K, Růžičková L, Vinklerová L, Vít Z, Patočka J. Zdravotní rizika energetických nápojů. Prevence úrazů, otrav a násilí. 2010; 4(2): 205-224.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=675