Aralosidy, triterpenoidní saponiny aralky mandžuské
Publikováno: Úterý, 14.07. 2015 - 10:46:28
Téma: prof Patočka


Aralosidy, triterpenoidní saponiny aralky mandžuské

Jiří Patočka

     Aralka mandžuská (Aralia mandshurica) je typickou rostlinou Dálného východu. Roste na jihovýchodě Amurské oblasti a téměř po celém Přímořském a Chabarovském kraji, na jižním Sachalinu a na Kurilských ostrovech. Hojná je také v Číně (Mandžusku) a Koreji (Yook, 1981). Je to nízký strom dorůstající 1,5-3 m výšky, vzhledem připomínající palmu. Má téměř nevětvený kmen a větve jsou porostlé hustými, velkými a ostrými ostny. Lístky jsou eliptické nebo vejčité, až 1,8 m dlouhé se zašpičatělým vrcholem, okrouhlou bází a zubatými okraji. Květy jsou drobné, zpravidla pětičetné. Zelený kalich má nevýrazné zuby, oválné korunní plátky jsou bělavé nebo krémové barvy. Plodem je černá, kulovitá peckovice s žebry, obsahující 5 semen (Namba, 1980).



Obsahové látky
     Z aktivních látek obsažených v kořenech jsou zatím známy především triterpenoidní saponiny, zvané aralosidy, dále asi 0,1-2 % silice, glykosidy, pryskyřice a cholin.
Kromě uvedeného druhu obsahují obdobné účinné látky i další aralky (Sun et al., 1991; Jiang et al., 1992). Velmi příbuzná předcházejícímu druhu je např. aralka srdčitá (Aralia cordata).

Aralosidy
     Aralosidy jsou triterpenoidní saponiny oleanolového typu (Yu et al., 1994; Tang et al., 1997).

Léčebné užití
     V lidovém léčitelství se aralka mandžuská užívala již dlouho jako tonizující prostředek při celkové únavě, depresích a rekonvalescenci po těžkých chorobách (Munwha Broadcast Corporation, 1987). Moderní výzkum prokázal, že aralka snižuje obsah cukru v krvi při diabetu, zvyšuje svalovou sílu, potenci a vitální kapacitu plic. Slouží také jako stimulátor centrálního nervového systému při léčbě neurastenie, při různých typech slabosti, impotenci, nízkém krevním tlaku a při fyzické a duševní únavě. V Číně slouží rovněž k léčbě astmatu a tuberkolózy a v Japonsku zase k léčení rakoviny zažívacího traktu.
     Jako léčebný preparát se obvykle používá ethanolický extrakt z kořenů. V Rusku je na trhu preparát Saparal (Saparalum), který obsahuje 0,05 g čistých amonných solí směsi aralosidů A, B a C v jedné tabletě. Aralosid A je velmi účinným inhibitorem vzniku žaludečních lézí a žaludečních vředů (Lee et al., 2005).

Literatura
Jiang YT, Xu SX, Gu XH, Ren L, Chen YJ, Yao XS, Miao ZC. [Studies on the chemical constituents from Aralia elata]. Yao Xue Xue Bao. 1992; 27(7): 528-532. Chinese.
Lee EB, Kim OJ, Kang SS, Jeong C. Araloside A, an antiulcer constituent from the root bark of Aralia elata. Biol Pharm Bull. 2005; 28(3): 523-526.
Namba T.The Encyclopedia of Wakan-Yaku with Color Pictures, Vol. II, Hoikusha Publishing Co., Ltd., Osaka, 1980, p. 180.
Sun WJ, Zhang DK, Sha ZF, Zhang HL, Zhang XL. [Studies on the saponins from the root bark of Aralia chinensis L]. Yao Xue Xue Bao. 1991; 26(3): 197-202. Chinese.
Tang HF, Yi YH, Wang ZZ, Jiang YP, Li YQ. [Oleanolic acid saponins from the root bark of Aralia taibaiensis]. Yao Xue Xue Bao. 1997 Sep;32(9):685-90. Chinese.
Yook CS. Medicinal Plants of Korea, Jinmyung Publishing Co., Ltd., Seoul, 1981, p. 272.
Yu SS, Yu DQ, Liang XT. Triterpenoid saponins from the roots of Aralia spinifolia. J Nat Prod. 1994; 57(7): 978-982.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=799