Antibiotika v potravinách, zejména v medu
Publikováno: Středa, 13.01. 2016 - 10:33:23
Téma: Krizová radiobiologie a toxikologie


Antibiotika v potravinách, zejména v medu

Bc. Jan Divácký

     Antibiotické preparáty jsou dnes nejčastěji využívanými léčivy infekcí bakteriálního původu. Antibiotika se využívají jak v humánní, tak veterinární medicíně. Hospodářská zvířata jsou léčena stejnými druhy antibiotik jako lidé. Například v USA se stále běžně přidávají malé dávky antibiotik do krmiv drůbeže kvůli zvýšení váhového přírůstku. (3,4) V České republice je, tak jako ve zbytku Evropské unie, od roku 2006 zakázáno používat antibiotika coby stimulátory růstu v krmivech pro zvířata. Jedinou výjimku představují medikovaná krmiva vyrobena jako veterinární léčivé přípravky a podávaná na předpis ošetřujícího veterinárního lékaře k léčení zvířat nebo k preventivnímu použití. Spotřebitelé se však nemusejí obávat konzumace zvířat léčených antibiotiky, jelikož chovatelé u nás jsou ze zákona povinni dodržovat lhůty, kdy již organismus zvířat tyto látky prakticky neobsahuje. (2)         



     Monitoring reziduí antibiotik v potravinách živočišného původu provádí Státní veterinární správa ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, která nedávno zjistila rezidua antibiotik u několika šarží českého výrobce medu. Na rozdíl od potravin živočišného původu jsou u nás antibiotika pro léčení včel zakázána. U lidí mohou způsobovat genetické vady a rakovinu. Rozbory potvrdily přítomnost reziduí chloramfenikolu, streptomycinu, sulfonamidů a nitrofuranů, které se našly v několika druzích medu společnosti Včelpo (květový, květový lesní, květový lipový, dědečkův med). Výrobky prodávaly řetězce COOP, Globus a Kaufland. Zakoupený med s uvedeným datem minimální trvanlivosti je možné vrátit v místě prodeje. Pokud již došlo ke konzumaci, není důvod k obavám, stopové množství antibiotik by nemělo vyvolat žádné zdravotní problémy. Předpokládá se, že antibiotika se do medu dostala z příměsi zahraničního medu. Většina medů však nesla označení, že jde o český výrobek. Podle předběžných šetření dodávaný med pocházel z Ukrajiny. Všechny nevyhovující výrobky již byly staženy z prodeje a došlo u nich k odebrání značky kvality. (1) Český svaz včelařů stále nedokáže vysvětlit, jak se do českého medu, který dodává do obchodů, dostal med ukrajinský, který obsahoval zakázaná antibiotika. (5)

     Z pohledu kontrolorů je med vedle vína jednou z nejčastěji padělaných potravin v Česku. Výrobci do něj přidávají umělá sladidla a barviva. Nezřídka se v medu označeném jako český najdou i pyly exotických rostlin. Obsah reziduí antibiotik spadá do nejzávažnější kategorie nebezpečných potravin, obzvláště při dlouhodobém užívání. (1)
     Kontaminace zemědělských produktů pesticidy a antibiotiky je vážný problém v celém světě a je třeba mu věnovat maximální pozornost. Včelí produkty jsou široce konzumovány jako potraviny a léky a jejich kontaminace může nést vážné ohrožení zdraví. Med a další včelí produkty bývají nejčastěji znečištěny pesticidy, antibiotiky, těžkými kovy, bakteriemi, ale také radioaktivními materiály. Rezidua pesticidů mohou způsobit genetické mutace a přítomnost antibiotik může zvýšit odolnost proti lidským nebo zvířecím patogenům. Mnoho případů dětského botulismu je přisuzováno kontaminovanému medu. Med může být občas i velmi toxický, když je nektar sbírán z některých rostlin. Zdravotní dopady kontaminovaného medu nejsou nevýznamné, proto je třeba zavést všude přísný monitorovací systém a provést validaci přijatelných minimálních koncentrací znečišťujících látek. (6) 

Použitá literatura:
1.    BROŽ, Jan a František STRNAD. 2015. Inspektoři našli v medu antibiotika. Byl z dovozu, prodávali ho včelaři. Idnes.cz [online]. Dostupné z http://ekonomika.idnes.cz/inspektori-objevili-v-medu-antibiotika-d9h-/test.aspx?c=A151119_133708_test_rts.

2.    HAVEL, Petr. 2012. Antibiotika se v chovech používat smí. Ale k léčebným účelům. Vitalia.cz [online]. Dostupné z http://www.vitalia.cz/clanky/antibiotika-se-v-chovech-hospodarskych-zvirat/.

3.    LEVY, Stuart B. 2007. Antibiotický paradox: jak se nesprávným používáním antibiotik ruší jejich léčebná moc. Vyd. 1. Přeložil Jiří Schindler. Praha, Academia, 312 s. ISBN 9788020014856.

4.    PAWLICOVÁ, Marta, Eugénie LÍNKOVÁ a Marie VAŠÍČKOVÁ. 2004. Zvířatům se antibiotika podávají podle předpisů a pod kontrolou. Deníky bohemia [online]. Dostupné z: http://www.bezpecnostpotravin.cz/attachments/Alergie_z_kurat.PDF.

5.    TN CZ. Medový skandál. Včelaři stále mlží. Kde se vzala antibiotika? Dostupné z: http://tn.nova.cz/clanek/medovy-skandal-vcelari-stale-mlzi-kde-se-vzala-antibiotika.html

6.    Al-Waili N, Salom K, Al-Ghamdi A, Ansari MJ. Antibiotic, pesticide, and microbial contaminants of honey: human health hazards. Scientific World Journal. 2012; 2012: 930849.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=852