Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 14575 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc: prof Patočka

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]


  Články vlastní: Pevník chlupatý a jeho biologicky aktivní látky
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 24.09. 2022 - 09:49:52 (17765 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6653 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Pevník chlupatý a jeho biologicky aktivní látky

Jiří Patočka, Milena Patočková, Radoslav Patočka 

     Pevník chlupatý (Stereum hirsutum (Willd.ex Fr.) S.F.Gray) je parazitická houba rozkládající mrtvou dřevní hmotu a napadající živé dřeviny. Je zařazena do řádu holubinkotvaré (Russulales) čeledě pevníkovité (Stereaceae). Tento velmi hojný druh pevníku roste na mrtvém dřevě různých listnáčů (buk, bříza, dub aj.) a podílí se na vážném poškození révy vinné. Houba se vyznačuje tuhými rozlitými plodnicemi se stětinatým povrchem klobouku, hymenium které po poranění nemění barvu a černou vrstvičkou na příčném řezu plodnice. Plodnice je na rozdíl od jiných pevníků za mlada živě žlutá. Pevník chlupatý je uváděn jako parazit některých druhů hub. Poměrně ve velkém množství roste na dřevě listnáčů (buků, dubů) a výjimečně i jehličnanů. Houba je uváděna jako jedlá a v čínské společnosti je po celá staletí používána jako funkční potravina a lidová medicína (Ma et al., 2014). 

Foto. Ing. Milea Patočková

 

  Články vlastní: Puwainafyciny: Nová skupina lipoproteinových cyanotoxinů
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 19.09. 2022 - 15:51:06 (34656 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 10152 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Puwainafyciny: Nová skupina lipoproteinových cyanotoxinů

Jiří Patočka

    Puwainafyciny jsou cyklické lipoproteinové cyanotoxiny, objevené v sinicích rodů Cylindrospermopsis a Anabaena. (Zapomělová et al., 2009). Ve své molekule obsahují velké množství neobvyklých aminokyselin, např. kyselinu 2-hydroxy-3-amino-4-methyl-tetradekanovou a dlouhý lipofilní uhlíkatý řetězec (Gregson et al., 2012; Mareš et al., 2014). Pomocí hmotnostní spektrometrie s vysokým rozlišením a pomocí nukleární magnetické rezonance byla prokázána produkce kongenerů puwainafycinů F/G lišících se délkou lipofilního řetězce, tvořeného buď kyselinou 3-amino-2-hydroxy-4-methyl-dodekanovou nebo kyselinou 3-amino-2-hydroxy-4-methyl-tetradekanovou (Mareš et al., 2014).

Puwainafycin B

 

  Články vlastní: Hřib hnědý a norbadion A
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 18.09. 2022 - 10:36:07 (43452 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5616 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Hřib hnědý a norbadion A

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Hřib hnědý (Imleria badia (Fr.) Vizzini 2014) neboli suchohřib hnědý, je jedlá a velmi chutná houba, rostoucí téměř po celé Evropě a části Severní Ameriky. Houbaři jej považují za velmi kvalitní houbu, která se snadno pozná, bývá málo červivá a obvykle hojně roste od června až do listopadu (v některých letech i začátkem prosince) v jehličnatých a ve smíšených lesích v podhorských až horských oblastech. Praktičtí houbaři tento druh dobře znají a jeho určení jim nečiní potíže. O jeho oblibě svědčí velké množství lidových názvů z různých koutů ČR: Poddoubník hnědý, suchohřib hnědý, suchohřib hnědočervený, panský hřib, pančák, kozí cicek, podborovák, podborováček, sameťáček, sladkohříbek nebo slaďák. Plodnice se objevují jednotlivě nebo v menších skupinkách pod smrky a borovicemi, ale někdy také pod duby, buky nebo jinými dřevinami. Dává přednost kyselejším půdám. Jeho charakteristickými znaky jsou hnědý klobouk, který bývá za vlhka slizký. Pro sběr je hřib hnědý velmi vhodný a u houbařů oblíbený. Jeho dužnina má mírnou chuť a příjemně houbovou vůni. V kuchyni jej lze všestranně použít.  Dobře se také dopravuje, suší i konzervuje (Muszyńska et al., 2020). 

 

  Články vlastní: Ocasnatec čínský: velká neznámá
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 16.09. 2022 - 14:38:25 (49411 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3237 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Ocasnatec čínský: velká neznámá

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Ocasnatec čínský (Stachyurus chinensis Franchet) je rostlina z čeledi Stachyuraceae. Je to opadavý keř původem z východní Asie, který dorůstá do výšky 2–4 m. Jeho zelené až hnědé výhony jsou na jaře, ještě před rašením listů, obsypány 5–10 cm dlouhými klasy bledě žlutých zvonečkovitých květů. Listy jsou zelené, vejčité až podlouhle vejčité, až 12 cm dlouhé a na podzim se barví do červena. Plodem je kulovitá bobule. Morfologicky jde o velmi variabilní druh. Na zahradách se ocasnatec uplatňuje jako nevšední ozdobná solitéra. Roste nejlépe v polostínu, na chráněných polohách a vyžaduje kyselé, vlhké a dobře propustné půdy (Li, 1943; Wu a Raven, 2008). Je jen zřídka pěstován v některých botanických zahradách a arboretech (Pell a Nial, 2013). V ČR kvete od března do dubna.

 

  Články vlastní: Neuroprotektivní mořské lipidy a glykolipidy v prevenci Alzheimerovy nemoci
Autor: Prof. Patocka - Středa, 14.09. 2022 - 14:37:26 (61023 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 12882 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Neuroprotektivní mořské lipidy a glykolipidy v prevenci Alzheimerovy nemoci

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová, Patrik Olekšák

     Alzheimerova choroba (AD) je neurodegenerativní onemocnění mozku, které je charakterizováno ztrátou nervových buněk v CNS. Nemoc je charakterizována poruchami paměti, poškozením kognitivních a intelektuálních funkcí a posléze i fyzických schopností. Příčiny Alzheimerovy choroby nejsou známy, ale jsou velmi komplikované a také velmi variabilní. Souvisí s mnoha faktory, z nichž nejzávažnější jsou prodlužující se střední délka života, měnící se stravovací návyky a zhoršující se životní prostředí (Angelopoulou et al., 2021). Podle České alzheimerovské společnosti nemocí trpí v současnosti 140 tisíc Čechů a se stárnutím populace nemocných stále přibývá. Předpokládá se, že v roce 2050 jich může být v Česku kolem 225 tisíc. Rostoucí celosvětová prevalence AD je hlavním problémem veřejného zdraví.

 

  Články vlastní: Antifungicidně účinné sekundární metabolity houby Trichoderma harzianum
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 13.09. 2022 - 10:27:53 (69315 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4252 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Antifungicidně účinné sekundární metabolity houby Trichoderma harzianum

Jiří Patočka, Radoslav Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Trichoderma spp. jsou mikromycety, které jsou přítomny téměř ve všech půdách a dalších rozmanitých stanovištích. V půdě jsou často nejrozšířenějšími v laboratoři kultivovatelnými houbami. Houby z rodu Trichoderma jsou výbornými mykoparazity rostlinných patogenů a rostliny proti nim přímo chrání. Kromě toho Trichoderma spp. může posílit obranný systém rostlin, který umožňuje rostlině reagovat rychlým a odpovídajícím způsobem na útok patogenů (Guzman-Guzman et al., 2019). Tyto houby jsou také významnými producenty řady sekundárních metabolitů s farmaceutickým a biotechnologickým potenciálem, včetně polyketidů, neribozomálních peptidů, sideroforů, peptaibolů a těkavých a netěkavých terpenů (Hanson, 2005; Contreras-Cornejo et al., 2016). 

 

  Články vlastní: Marasmin v jedlé houbě, špičce cibulové
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 11.09. 2022 - 18:15:02 (79429 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4099 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Marasmin v jedlé houbě, špičce cibulové

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Špička cibulová (Marasmius alliaceus, též Agaricus alliaceus Jacq.) je jedlá saprotrofní houba z čeledi špičkovitých. Je sice jedlá, ale její chuť je nevalná. Díky výrazné česnekové vůni dužniny nejsou pokrmy z ní připravné příliš chutné, ale  je možno ji přidávat do jídel pro dodání česnekové chuti, což je vhodné pro osoby alergické na česnek. Sbírají se pouze kloboučky (Gmelin et al. 1976).

 

  Články vlastní: Hennoxazoly: mořské 1,3-oxazolové alkaloidy
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 10.09. 2022 - 09:32:33 (81113 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3654 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Hennoxazoly: mořské 1,3-oxazolové alkaloidy 

Jiří Patočka

     1,3-oxazol, pětičlenný monocyklický heteroaren obsahující atom dusíku a kyslíku, je častou součástí mnoha přírodních látek, které přitahují pozornost chemiků a farmakologů. Řada 1,3-oxazolových derivátů již našla uplatnění v medicíně (např. almoxaton, befloxaton, cabotegravir, delpazolid, fenpipalon, haloxazolam, inavolisib) a další čekají na svou příležitost. Důležitým zdrojem přírodních 1,3-oxazolů jsou mořské organismy. Až dosud bylo z nejrůznějších mořských organismů izolováno a identifikováno kolem 300 látek obsahujících ve své molekule 1,3-oxazol (Chen et al., 2021).

 

  Články vlastní: Gizzerosin: toxický derivát histaminu
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 09.09. 2022 - 10:39:16 (84718 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 10133 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Gizzerosin: toxický derivát histaminu

 Jiří Patočka

     Histamin je derivátem esenciální aminokyseliny histidinu, z které vzniká dekarboxylací účinkem enzymu histidindekarboxylázy. Histamin je důležitým biogenním aminem a v organismu savců zastává několik důležitých funkcí. Hraje regulační rolí v neurotransmisi a působí jako přenašeč informací v mozku, spouští produkci žaludečních šťáv, reguluje růst a je uvolňován při poškození tkání nebo při alergické reakci jako součást přirozené imunitní odpovědi. Vysoká hladina histaminu v organismu vede u některých lidí k tzv. histaminové intoleranci (HIT). Tito lidé se nejsou schopni nadměrného množství histaminu, přijímaného potravou, zbavit (Maintz et al., 2007). Nejedná se o tedy přecitlivělost nebo alergii na histamin, ale projev toho, že histaminu je v těle příliš mnoho a to se s ním nedokáže vypořádat. Někdy je tento stav označován jako pseudoalergie (Zhao et al., 2022). 

 

  Články vlastní: Jihoamerická rosnička imbabura a její bioaktivní peptidy
Autor: Prof. Patocka - Středa, 07.09. 2022 - 09:06:23 (96555 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3790 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Jihoamerická rosnička imbabura a její bioaktivní peptidy

Jiří Patočka

     Rosnička imbabura (Boana picturata) je druh žáby z čeledi Hylidae vyskytující se v tichomořských nížinách západní Kolumbie a severozápadního Ekvádoru. Přirozeným prostředím tohoto vzácného druhu žáby jsou vlhké tropické lesy. Žije na stromech v blízkosti potoků. Je to nápadně barevná žába s proměnlivým zbarvením a vzorováním. Hřbet je fialovo-hnědý s krémově zbarvenými skvrnami ohraničenými purpurově červenými okraji, ale kresba i barvy jsou velmi individuální. Má širokou hlavu s velkýma vyboulenýma a daleko od sebe posazenýma očima, mezi nimiž probíhá bílý příčný pás, uprostřed přerušený. Spodní část těla je bílá. Samci měří 46–53 mm a samice 62–69 mm (Boulenger 1899).

 
1036 článků (104 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3401

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Pondělí, 05.09.
· Špička kolovitá, biologický zdroj významného biokatalyzátoru
Sobota, 03.09.
· Modré houby v Česku
Středa, 31.08.
· Oman vznešený a isoseskviterpenické laktony
Pondělí, 29.08.
· Outkovka rumělková: může pomoci při zpracování lignocelulózové biomasy na biopal
Neděle, 28.08.
· Těkavé látky mořské hnědé řasy Dictyopteris prolifera
Pátek, 26.08.
· Helosis ruficeps
Středa, 24.08.
· Nanaomyciny: chinonová antibiotika
Neděle, 21.08.
· Sírovec žlutooranžový: zdroj nových potravinářských barviv
Pondělí, 15.08.
· Chrpa žlutokvětá: nadějný zdroj antibakteriálně a antioxidačně účinných látek
Sobota, 13.08.
· Kandík psí zub má kromě člověka ještě jednoho nepřítele: jmenuje se Uromyces ery
Středa, 10.08.
· Fusidová kyselina
Úterý, 09.08.
· Zvonek vousatý: sekundární metabolity
Neděle, 07.08.
· Hořec žlutý: prospívá trávení
Čtvrtek, 04.08.
· Fumitremorginy
Úterý, 02.08.
· Fytochemie vachty trojlisté
Pondělí, 01.08.
· Sukulenty v Brně
Sobota, 30.07.
· Galagania fragrantissima: složení éterického oleje a jeho bioaktivní účinky
Čtvrtek, 28.07.
· Co víme o kopru?
Neděle, 24.07.
· Dunaimyciny, makrocyklická antibiotika inhibující transkripci genů prozánětlivýc
Čtvrtek, 21.07.
· Hnědák Schweinitzův a jeho antioxidační látky hispidinového typu
Úterý, 19.07.
· Fotograf a milovník přírody Josef Frynta
Sobota, 16.07.
· Boldovník vonný: může být potenciálním zdrojem léků proti Alzhaimerově nemoci?
Úterý, 12.07.
· Juka vláknitá: vznešený cizinec na českých zahrádkách
Neděle, 10.07.
· Fialové houby zbarvením zaujmou
Pondělí, 04.07.
· Kdoulovec japonský a jeho protizánětlivě účinné sekundární metabolity
Pátek, 01.07.
· VČELA MEDONOSNÁ. Je existence lidstva závislá na existenci včel?
Úterý, 28.06.
· Landomyciny a urdamyciny – oligosacharidová antibiotika
Sobota, 25.06.
· COVID-19 a zinek: systematický přehled a meta-analýza
Čtvrtek, 23.06.
· Plamének východní: triterpenoidní saponiny
Úterý, 21.06.
· Kapradí ke snídani

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.12 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace