Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6355 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc: prof Patočka

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]


  Články vlastní: Bedla zardělá: jedlá nebo nejedlá?
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 08.01. 2019 - 17:31:38 (37163 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4636 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Bedla zardělá: jedlá nebo nejedlá?

Jiří Patočka

          Bedla zardělá (Leucoagaricus leucothites) je statná lupenitá houba z čeledi pečárkovitých, která svým vzhledem spíše připomíná žampion než bedlu. Její klobouk 3-10 cm v průměru, výjimečně i více, je v mládí vejčitý, později pak kuželovitý až rozprostřený. Shora je dosti masitý, lysý, barvy matně bílé, někdy na středu trošku zahnědlé. Za sucha je hedvábně lesklý, při okraji s drobnými šupinkami. Pokožku klobouku lze sloupnout. Lupeny jsou v mládí bílé, později masově narůžovělé. Jsou břichatě vypouklé, tenké a husté. V mládí jsou lupeny zakryté tenkým kožovitým závojem bílé barvy, který zanechává na okraji klobouku zubatý lem. Dužnina je bílá, v mládí křehká, později houbovitě měkká. Chuť má mírnou a příjemnou, vůni mírně ovocnou.  Dutý třeň je vysoký 5-12 cm, tlustý 0,7-2 cm, válcovitý a dole hlízovitě zduřelý. V mládí bílý, později nahnědlý a z klobouku se dá snadno vylomit. Prsten je úzký, vytrvalý a pohyblivý, bílé barvy. Výtrusný prach je jemně narůžovělý. Výtrusy jsou oválné až vejčité s hladkou stěnou o rozměru 7-10 x 4,5-6 µm. Po fylogenetické stránce je blízká bedlám skupiny Macrolepiota (Vellinga et al., 2003).

 

  Články vlastní: Birnbauminy - žluté pigmenty bedly cibulkotřenné
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 16.12. 2018 - 10:28:40 (133509 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2575 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Birnbauminy - žluté pigmenty bedly cibulkotřenné

Jiří Patočka

     Bedla cibulkotřenná ((Corda) Singer), taky bedla žlutá či bělohnojník sírožlutý je subtropický druh, který se u nás volně v přírodě nevyskytuje. Domovinou jsou jí deštné pralesy (Dutta et al., 2011), ale obejde se i bez nich. Nikdo neví, kdy byla zavlečena do Evropy společně se substráty, které tvoří kořenový bal exotických pokojových rostlin, ale od té doby roste celkem hojně v botanických zahradách, květináčích, sklenících na humózní a kompostové půdě (Wojewoda a Karasiñski, 2010). V ČR už docela zdomácněla a dobře se jí daří. Je to nejedlá houba.

    

 

  Články vlastní: Bioaktivní metabolity mořských hub: secobatzelliny
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 24.11. 2018 - 18:49:20 (208025 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4620 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Bioaktivní metabolity mořských hub: secobatzelliny

Jiří Patočka

     Mořské houby jsou nevyčerpatelným zdrojem významných  biologicky aktivních molekul (Higa et al., 1994). Takovými houbami jsou  i hlubokomořské houby rodu Batzella, které jsou bohatým zdrojem mnoha biologicky aktivních látek (Imhoff, 2016), zejména pyrrolových alkaloidů (Sakemi a Sun, 1989) jako jsou batzelliny (http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=334 ).

     Secobatzelliny jsou strukturními analogy bazellinů a objevitele zaujaly tím, že inhibovaly fosfatázovou aktivitu kalcineurinu.  Secobatzellin také inhiboval peptidázovou aktivitu lidského apoptotického proteinu  CPP32 (Fernandes-Alnemri et al., 1994) a obě sloučenuiny vykazovaly in vitro cytotoxicitu proti buněčným liniím P-388 a A-549 (Gunasekera et al., 1999).

    

 

  Články vlastní: Pelianthinarubiny: barevné houbové alkaloidy
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 18.11. 2018 - 08:50:57 (238712 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2876 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 4.66)
prof Patočka

Pelianthinarubiny: barevné houbové alkaloidy

Jiří Patočka

     Pelianthinarubin A a pelianthinarubin B, dva dříve neznámé pyrrolochinolinové alkaloidy, byly izolovány z plodnic helmovky zoubkaté (Mycena pelianthina). Struktury těchto alkaloidů byly odvozeny z dat HR - (+) - ESIMS a 2D NMR. Absolutní konfigurace pelianthinarubinů byly získány analýzou NMR a CD spekter (Pulte et al., 2016). Pelianthinarubiny A a B obsahují část molekuly shodné s S-hercyninem, ale značně se liší od již dříve známých pyrrolochinolinových alkaloidů z mořských organismů a dalších druhů hub Mycena, jako jsou mykararubiny, hematopodiny nebo sanguinony.

 

  Články vlastní: Sírovec žlutooranžový: nové bioaktivní látky
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 03.11. 2018 - 16:46:32 (289890 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 8810 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Sírovec žlutooranžový: nové bioaktivní látky

Jiří Patočka

     Sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus) je dřevokazná houba z čeledi chorošovitých (Polyporaceae). Houba je pozoruhodná z mnoha hledisek a je ceněna jako významný zdroj četných biologicky aktivních látek s potenciálním využitím v mnoha oborech lidské činnosti, ale zejména v medicíně (Wang et al., 2017). Přítomnost látek s příznivým účinkem na lidské zdraví dělá ze sírovce žlutooranžového novou funkční potravinu (Zhao et al., 2017). Byly již zahájeny experimenty s jeho pěstováním na umělých substrátech (Pleszczyńska et al., 2013), aby mohl být produkován ve velkém množství mimo les, podobně jako např. žampiony.

 

  Články vlastní: Wewakazol, nový cyklický dodecapeptid z Papuy Nové Guiney, bioaktivní metabolit
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 21.10. 2018 - 11:04:00 (333132 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3590 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Wewakazol, nový cyklický dodekapeptid z Papuy Nové Guiney, bioaktivní metabolit sinice Lyngbya majuscula

Jiří Patočka

     Wewakazol je cyklický dodekapeptid, který v molekule obsahuje šest pětičlených hetorocyklů. Byl objeven v cyanobakterii Lyngbya majuscula z oblasti Pypuy Nové Guiney a svým objevitelům dal pěkně zabrat, když řešili jeho chemickou strukturu (Nogle et al., 2003). Má planární molekulu (Lopez et al., 2016), jako prakticky všechny tyto cyklické peptidy, ale  zjistit stereochemii zbytků aminokyselin na vnějším okraji kruhové molekuly nebylo jednoduché.

 

  Články vlastní: Hyalodendrielliny: bioaktivní metabolity endofytické houby Hyalodendriella
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 05.10. 2018 - 09:35:31 (406145 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3276 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Hyalodendrielliny: bioaktivní metabolity endofytické houby Hyalodendriella

Jiří Patočka

     Endofytické houby tvoří mycelium (podhoubí) v rostlinných pletivech, zatímco orgány sloužící k rozmnožování (plodnice) se tvoří vždy na povrchu rostliny. Endofytický druh bývá druhově specifický, to znamená, že každý rostlinný druh hostí svou unikátní endofytickou houbu. Hostitelem endofytické houby Hyalodendriella sp. Ponipodef12 je kříženec dvou topolů: severoamerického topolu  Populus deltoides a euroasijského topolu černého, Populus nigra

Hyalodendrielliny

 

  Články vlastní: Bioaktivní metabolity mořských bakterií: gageotetriny
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 02.10. 2018 - 10:15:10 (418444 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2373 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Bioaktivní metabolity mořských bakterií: gageotetriny

Jiří Patočka

     Mořské bakterie jsou bohatým zdrojem četných biochemikálií, z nichž mnohé mají unikátní biologické účinky. Velmi často mají významnou antibakteriální aktivitu. V období let 2010 - 2015 bylo takových látek izolováno více než 50 a většina (69 %) jich byla získána z aktinobakterií (Schinke et al., 2017). Tyto látky mohou nalézt uplatnění v medicíně nebo sloužit jako vzor pro syntézu podobných, ale ještě účinnějších látek. Byly mezi nimi nalezeny nové širokospektrální antibakteriální sloučeniny s aktivitou proti grampozitivním a gramnegativním bakteriím odolným vůči antibiotikům. 

 

  Články vlastní: Bioaktivní metabolity mořských řas: omaezallen - bromovaný terpenoid
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 29.09. 2018 - 11:23:36 (432902 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3651 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Bioaktivní metabolity mořských řas: omaezallen - bromovaný terpenoid

Jiří Patočka

     Červené řasy rodu  Laurencia tvoří početnou skupinu mořských organismů v pobřežních oblastech tropů  až do hloubky kolem 65 metrů, která je bohatá na biologicky aktivní látky (Mridha a Paul, 2017). Zajímavou skupinou látek jsou bromované terpenoidy, které vykazují tzv. "antifoulingovou" aktivitu (Umezawa et al., 2014). Tyto látky jsou toxické pro řadu organismů, které způsobují tzv. biologické znečištění, tedy růst řas, bakterií, živočichů a pod. na předmětech ponořených do moře, zejména na trupech lodí (Davidson et al., 2016). Znečišťování trupů lodí představuje závažný ekonomický problém, který není spolehlivě vyřešen.  Po mnoha letech používání toxických nátěrů k regulaci biologického znečištění zakázala v roce 2008 IMO (Mezinárodní námořní organizace) používání organocíničitých sloučenin, což otevřelo cestu pro vývoj ekologicky nezávadných povlaků odolných proti znečištění, tzv. "antifoulingových" sloučenin (Callow a Callow, 2011). 

 

 

  Články vlastní: Nejasnosti kolem drogy zvané
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 20.09. 2018 - 12:52:19 (474654 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 14263 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Nejasnosti kolem drogy zvané "zombie"

Jiří Patočka

     Zneužívání drog není věc nová, ale v posledních letech se stalo nedílnou součástí života současné společnosti. Nepříznivý vliv na vývoj drogové scény ve většině zemí má snadnější dostupnost návykových a psychotropních látek, která významně souvisí s rozšířením světového obchodu s drogami. Přestože vlády většiny zemí vedou nesmlouvavý boj s ilegálním obchodem s drogami, drogy se stávají spíše dostupnější a narkomanů přibývá. To souvisí i se životním stylem nemalé části obyvatelstva, která odmítá orientaci na peníze a majetek a uniká ze světa reality do světa iluzí.

      Různé strategie zaměřené na řešení problémů spojených s drogami bohužel selhávají a nedaří se dosáhnout snížení jejich užívání. Počet lidí experimentujících s drogami neklesá ani navzdory jejich kriminalizace, ani navzdory varování před katastrofickými následky a značné protidrogové publicitě. Nic z toho moc nepomáhá. Naopak, užívání tzv. rekreačních drog se stává součástí kultury a životního stylu nemalé části společnosti. Protidrogově zaměřená část společnosti je bezradná. Kriminalizace drog nepřináší řešení, ale jejich legalizace také nepředstavuje cestu, jak se s drogami vypořádat. 

 
812 článků (82 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3280

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Sobota, 15.09.
· Nově objevené neurotoxiny mořské sinice Lyngbya majuscula
Středa, 12.09.
· Bioaktivní látky mořských bakterií: arsindoliny A a B
Pondělí, 10.09.
· Lilacinon: červený pigment ryzce lilákového
Pondělí, 27.08.
· Lenthionin, organosirná bioaktivní látka houževnatce jedlého
Pátek, 27.07.
· Cyklolithistid A: depsipeptid mořské houby Theonella swinhoei
Úterý, 10.07.
· Helmovka louhová a její chemická obranná strategie
Neděle, 24.06.
· Dunaimyciny, makrocyklická antibiotika inhibující transkripci genů prozánětlivýc
Pondělí, 18.06.
· Bioaktivní látky lilie bělostné (Lilium candidum)
Středa, 13.06.
· Stigmurin: jedovatý peptid štíra Tityus stigmurus
Čtvrtek, 07.06.
· Bioaktivní látky mořských hub: stevensin
Pondělí, 04.06.
· JAK SE SBALUJÍ PROTEINY
Sobota, 02.06.
· Mimosifoliol a mimosifolenon, bioaktivní látky akácie bělavé (Acacia dealbata)
Čtvrtek, 24.05.
· Diazachinomyciny: pomohou v boji s rezistentními kmeny Mycobacterium tuberculosi
Pondělí, 21.05.
· Diosponginy: bioaktivní látky čínského smldince Dioscorea spongiosa
Pátek, 11.05.
· Bioaktivní látky mořských bakterií: korormicin
Úterý, 08.05.
· Pitipeptolidy: cyklodepsipeptidy mořské cyanobakterie Lybgbya majuscula
Pondělí, 30.04.
· Retipolidy: sekundární metabolity hub rodu Retiboletus
Neděle, 22.04.
· Bioaktivní látky mayské medicinální rostliny Aeschynomene fascicularis
Pondělí, 16.04.
· Taspin: alkaloid dračí krve
Středa, 11.04.
· Psammaplyseny: Neuroprotektivní metabolity mořské houby
Pátek, 06.04.
· Kyselina ustalová: toxin čirůvky osmahlé.
Středa, 04.04.
· Biologicky aktivní sekundární metabolity mořských hub: Naamidin A
Neděle, 01.04.
· Bioaktivní látky houby Galiella rufa: Galiellalacton
Pátek, 30.03.
· Planktocyclin: cyanotoxin sladkovodní sinice Planktothrix rubescens
Neděle, 25.03.
· Ritteraziny: cytotoxické bis-steroidní pyraziny
Pátek, 23.03.
· Bioaktivní látky mořských hub: Renieramyciny
Pondělí, 19.03.
· Bioaktivní látky bedly vysoké (Macrolepiota procera): Macrocypiny
Sobota, 17.03.
· Bioaktivní látky mořských bakterií: Lipoxazolidinony
Neděle, 11.03.
· Lomaiviticiny: cytotoxiny s nezvyklým mechanismem účinku
Pondělí, 05.03.
· Bioaktivní látky vyšších hub: Helmovka pařezová

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace