Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3533 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc: prof Patočka

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]


  Články vlastní: Actinorhodin: pH-indikátor a účinné antibiotikum.
Autor: tox - Úterý, 30.01. 2024 - 10:01:13 (237322 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4473 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Actinorhodin: pH-indikátor a účinné antibiotikum

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Actinorhodin je pigment s antimikrobiálními vlastnostmi, který je produkovaný bakterií Streptomyces coelicolor (Mangolo et al., 1991). Tato bakterie je známá svou schopností syntetizovat různé biologicky aktivní látky, z nichž mnohé mají významné farmakologické účinky. Actinorhodin je derivátem antrachinonu, který má výraznou fialovou barvou a vlastnosti antibiotika (Brian et al., 1996). Bakterii S.  coelicolor tak actinorhodin chrání před UV zářením a dalšími nepříznivými podmínkami prostředí v které žije a současně má schopnost působit jako antibiotikum, což umožňuje bakterii bojovat proti konkurenčním mikroorganismům (Brian et al., 1996.

 

  Články vlastní: Fenylpropanoidové, fenylethanoidové a iridoidové glykosidy konopice pýřité
Autor: tox - Pondělí, 29.01. 2024 - 10:32:53 (237152 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6535 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Fenylpropanoidové, fenylethanoidové a iridoidové glykosidy konopice pýřité

Jiří Patočka, Jana Matějíčková, Zdeňka Navrátilová

     Fenylpropanoidové, fenylethnoidové a iridoidové glykosidy tvoří velkou skupinu rostlinných sekundárních metabolitů, pozoruhodných svou bohatou strukturní variabilitou a širokým rozsahem biologických funkcí a účinků. Jejich chemická rozmanitost, jako ostatně rozmanitost všech sekundárních metabolitů rostlin, není náhodná. Je výsledkem specificky vyvinutých a řízených biogenetických drah, které se jednoznačně promítají do příslušných rostlinných metabolismů. Převážná většina sekundárních metabolitů je produkována jen poměrně nepočetnými metabolickými drahami, vedoucími k jednomu nebo k značně omezenému počtu klíčových metabolitů. Z nich pak vzniká velký počet derivátů a konjugátů převážně jednoduchými, často také specifickými, enzymovými transformacemi.

Konopice pýřitá (Galeopsis pubescens). Foto: Ing. Jana Matějíčková

 

  Články vlastní: Kozinec sladkolistý: Poklad mezi léčivými rostlinami
Autor: tox - Sobota, 27.01. 2024 - 09:54:56 (246015 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5834 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Kozinec sladkolistý: Poklad mezi léčivými rostlinami

Jiří Patočka

     Kozinec sladkolistý (Astragalus glycyphyllos L.) je rostlina, která patří do čeledi Fabaceae (Leguminosae). Jako léčivá bylina má bohatou historii v tradičním léčitelství a nachází své využití i v moderní medicíně (Veena et al., 2024). Rostlina je původem z oblasti Středního východu, jižní Evropy a Asie a v současné době se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe a je často nalézána v lesích, lukách a na okrajích cest. V České republice roste od nížin až do podhorských oblastí, místy roztroušeně a místy hojně, ve vyšších polohách ale obvykle chybí. Díky svým účinným látkám a dlouhé historii v tradiční medicíně se kozinec sladkolistý těší zvýšené pozornosti ze strany výzkumníků i příznivců přírodní medicíny (Amiri et al., 2020).

     Kozinec sladkolistý je trvalka, která dorůstá výšky až 60 centimetrů. Listy jsou složené, eliptické a mají výraznou sladkou chuť (Islamov et al., 2022). Jeho typické pyskaté květy jsou uspořádány v hustém úžlabním hroznu tvořeném až 20 květy na krátkých stopkách. Květy jsou oboupohlavné, se štětinatými listeny, které jsou před rozkvětem přitlačené k ose hroznu, později šikmo odstávají. Rostlina kvete od května do července a květy mají světle žlutou barvu a páchnou. V květu je deset nestejně dlouhých tyčinek s prašníky a jeden semeník s čnělkou nesoucí bliznu. Plodem jsou dvoupouzdré, kožovité, úzce srpovitě prohnuté lusky, asi 4 cm dlouhé, které mají nahnědlou až načervenalou barvu a obsahují 10 až 15 semen. Světle hnědá semena, dlouhá asi 2,5 a široká 1,5 mm, jsou asymetricky srdčitá, hladká a lesklá (Soltani et al., 2021).

 

  Články vlastní: Jeřáb ptačí: jedlý a léčivý
Autor: tox - Pondělí, 22.01. 2024 - 14:15:18 (272206 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7374 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Jeřáb ptačí: jedlý a léčivý

Jiří Patočka, Milena Patočková

     Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), známý též jako jeřáb obecný nebo je středně vysoký strom či keř, který patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Tato rostlina je původní v Evropě, Severní Asii a Severní Americe. Jeřáb ptačí je běžně rozšířen v lesích, parcích a na okrajích lesů. Jeho název "jeřáb ptačí" odkazuje na skutečnost, že ptáci, zejména kosi a drozdi, mají velmi rádi plody této rostliny (Sarv et al., 2020). Plody jsou jedlé i pro člověka a jsou zdrojem nutričně i farmakologicky významných látek (Rutkowska et a., 2021). Velké úctě se těšil jeřáb ptačí u Keltů, kteří jej  nazývali „čarodějný strom“ a považovali jej za dárce plodnosti a za ochránce před zlými duchy (Arvinte et al., 2023). V Irsku sehrál tento strom důležitou roli v populární ochranné magii proti duchům a mrtvým (Räty et al., 2016).

 Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia). Foto Ing. Milena Patočková

 

  Články vlastní: Okrotice bílá, vstavačovitá lesní kráska
Autor: tox - Neděle, 21.01. 2024 - 10:48:36 (275649 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5364 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Okrotice bílá, vstavačovitá lesní kráska

Jiří Patočka, Milena Patočková

     Okrotice bílá (Cephalanthera damasonium) je fascinující rostlina, která patří do čeledi vstavačovité (Orchidaceae). Tato okrotice se vyskytuje v různých typech lesů a vlhkých loukách v Evropě a Asii, včetně České republiky. Je známá svým krásným bílým květenstvím a zajímavým biologickým chováním. Okrotice bílá je trvalka s podzemním oddenkem, ze kterého vyrůstá jedna nebo několik lodyh. Ty dosahují výšky od 20 do 60 centimetrů a nesou jednotlivé květy, které mají vzhled typický pro čeleď vstavačovitých (Julou ert al., 2005). Květy okrotice bílé jsou bílé, vonné a mají charakteristický tvar (D'Auria et al., 2021). Rozkvétají v období od května do července. 

Okrotice bílá (Cephalanthera damasonium). Foto: Ing. Milena Patočková

 

  Články vlastní: Superstolidy: Cytotoxické makrolidy z hlubokomořské houby Neosiphonia superstes
Autor: tox - Sobota, 20.01. 2024 - 09:13:55 (280480 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5104 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Superstolidy: Cytotoxické makrolidy z hlubokomořské houby  Neosiphonia superstes 

 Jiří Patočka

     Neosiphonia superstes je druh mořské houby lokalizovaný v oblasti Nové Kaledonie v jižním Pacifiku (Fuwa, 2021). Houba byla původně identifikována během plavby expedice HMS Challenger v roce 1874 a byla znovu vzkříšena na počátku 90. let, kdy D'auria a spol. z ní izolovali nové makrolidy, které nazvali superstolidy A a B, u kterých se následně ukázalo, že vykazují protirakovinnou aktivitu (D'Auria et al., 1993, 1994a,b, 1995). 

 

  Články vlastní: Divizna černá: Usnadňuje odkašlávání.
Autor: tox - Pátek, 19.01. 2024 - 08:58:53 (291788 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6688 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Divizna černá: Usnadňuje odkašlávání.

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová, Milena Patočková, Radoslav Patočka

     Divizna černá (Verbascum nigrum) je až 120 cm vysoká vytrvalá bylina, která se od ostatních žlutě kvetoucích divizen liší tím, že má květy uspořádány do svazečků. Je to euroasijský druh, který se, mimo nejjižnějších částí Pyrenejského a Apeninského poloostrova a nejsevernější části Skandinávského poloostrova, vyskytuje snad ve všech státech Evropy. Na východě sahá její rozšíření přes severní oblast evropského Ruska do Asie, kde pokračuje až po jezero Bajkal ve východní Sibiři. V České republice je poměrně hojná v nížinách i pahorkatinách do nadmořské výšky okolo 900 m. Zcela však chybí v teplých jihomoravských oblastech, v Pavlovských vrších a na Jihomoravské pahorkatině (Kaplan, 2017).

Divizna jižní rakouská (Verbascum chaixii subsp. austriacum). Foto. Radoslav Patočka

 

  Články vlastní: Chrpa černá (Centaurea nigra) a její význam v přírodě
Autor: tox - Čtvrtek, 18.01. 2024 - 13:43:11 (289183 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 10658 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Chrpa černá (Centaurea nigra) a její význam v přírodě

Jana Matějíčková, Jiří Patočka 

     Chrpa černá (Centaurea nigra), také známá pod názvem černohlávek, je zajímavá rostlina patřící do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Patří do složité a obtížné sekce Jacea známé snadným a častým křížením mezi jednotlivými druhy. U chrpy černé je navíc uváděn neujasněný počet poddruhů. Tato rostlina je rozšířená v Evropě, Asii a Severní Americe a je často nacházena na loukách, pastvinách, okrajích lesů a podobných stanovištích. U nás není původním druhem. Jedná se o neofyt (tedy taxon zavlečený po r. 1500), který má invazní status zdomácnělý nebo také naturalizovaný, což znamená, že se na našem území pravidelně rozmnožuje po dlouhou dobu a nezávisle na činnosti člověka. Je to vytrvalá rostlina, která dosahuje výšky kolem 30 až 90 cm a její květenství jsou charakteristická svou temně fialovou barvou, což jí vyneslo název "černá". Květy jsou uspořádány v kulovitých květenstvích, která jsou známá jako "hlavy". Květenství je složeno z trubkovitých kvítků na okraji a zákrovních kvítků uprostřed (Harris, 2017). Tato struktura je pro čeleď hvězdnicovité typická. Její květy představují cenný zdroj nektaru pro mnoho druhů hmyzu, zejména pro včely a motýly (Lack, 1982). Plodem je nažka velikosti 2.5–3 mm. Primárně se množí ze semen. Rostlina produkuje velké množství semen, které se snadno šíří větrem, vodou, zvířaty i prostřednictvím dopravy ulpěním na pneumatikách. Semena jsou životaschopná po dobu nejméně 5 let. S poměrně tlustým vřetenovitým kořenem a krátkým, někdy větveným oddenkem, dokáže regenerovat i z podzemních orgánů.

Chrpa černá (Centaurea nigra). Foto: Ing. Jana Matějíčková

 

  Články vlastní: Morač větší: V kuchyni a v medicíně
Autor: tox - Neděle, 14.01. 2024 - 13:53:04 (303636 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 11995 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Morač větší: V kuchyni a v medicíně

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Morač neboli pakmín větší (Ammi majus L.) je jednoletá bylina s typickým vzhledem miříkovitých rostlin. Tento druh se vyskytuje hlavně v oblasti Středomoří, v Malé a Přední Asii a na Arabském poloostrově. Mimo svůj přirozený výskyt byl zavlečen do střední Evropy, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie i do střední a jižní Afriky. V ČR se vyskytuje příležitostně, zaznamenán byl v okolí Prahy, Mělníka nebo Jilemnice v okrese Semily. Poprvé byl na území dnešní ČR pozorován roku 1898 (Tomšovic, 1997; Grulich, 2015).

 

  Články vlastní: Neurofarmakologie Chassalia curviflora. Přírodní poklad v terapii nervových onem
Autor: tox - Pátek, 12.01. 2024 - 13:33:21 (312792 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6087 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Neurofarmakologie Chassalia curviflora. Přírodní poklad v terapii nervových onemocnění?

Jiří Patočka, Patrik Olekšák, Matěj Malík (Katedra agroenvironmentální chemie a výživy rostlin, FAPPZ, ČZU, Praha)

     Chassalia curviflora je fascinující rostlina patřící do čeledi mořenovité (Rubiaceae) a rodu Chassalia. Tato rostlina se vyskytuje v tropických deštných lesích, zejména v oblastech jihovýchodní Asie, a vyznačuje se svými nápadnými květy a biologickou rozmanitostí (Barbhuiya et al., 2914). Její významný podíl ve výzkumu biodiverzity a potenciálních farmakologických aplikacích ji řadí mezi botanické poklady těchto regionů (Runa, 2019). Rostlina je stálezeleným keřem nebo stromem, který může dorůstat výšky až kolem 10 metrů. Listy jsou vstřícné, jednoduché a lesklé, často s výraznou žilnatinou. Jedním z nejvýraznějších rysů C. curviflora jsou její květy. Květenství jsou složena z malých květů s charakteristickými zakřivenými korunami, což dalo rostlině druhové jméno "curviflora". Květy mohou být bílé, krémové nebo růžové a mají v sobě ukrytou krásu, která je v rostlinné říši jen zřídka k vidění (Deb & Krishna, 1982).

Kvetoucí Chassalia curviflora a její plody.

 
1278 článků (128 stránek, 10 článků na stránku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
Nezajímavý



Výsledky
Další ankety

Účastníků 3434

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Nejčtenějším článkem dnes je:

Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin

  Starší články
Úterý, 12.03.
· Sinice a jejich toxiny jako možná příčina neurodegenerativních onemocnění
Neděle, 10.03.
· Zmijovec indický nejen páchne, ale i chutná a léčí
Sobota, 09.03.
· Ramariolidy: Antimikrobiálně účinné metabolity kuřátek (Ramaria sp.)
Čtvrtek, 07.03.
· Hermitamidy A a B, toxické přírodní produkty z mořské sinice Lyngbya majuscula
Pondělí, 04.03.
· Lolitrem B: Toxic alkaloid of an endophytic fungus of the genus Epichloë
Sobota, 02.03.
· Geraniin: Ellagitanový polyfenol s příznivým účinkem na lidské zdraví
Úterý, 27.02.
· Gnidilatin a gnidilatidin: Cytotoxické diterpenoidy dafnanového typu
Pondělí, 26.02.
· Mořský depsipeptid dehydrodidemnin B: Účinný lék na rakovinu
Neděle, 25.02.
· Ryzec syrovinka a terpenický lakton volemolid
Čtvrtek, 22.02.
· Cytotoxické polyacetyleny mořských hub rodu Petrosia: Současné poznatky a perspe
Pondělí, 19.02.
· Tilirosid: Zázračný flavonoid
Sobota, 17.02.
· Tridentochinon, hlavní pigment klouzku tridentského a jeho možnosti technického
Čtvrtek, 15.02.
· Netýkavka žláznatá, invazní rostlina bohatá na naftochinony
Středa, 14.02.
· Spongiicolazoliciny A a B: nové mořské lineární polypeptidy
Neděle, 11.02.
· Slimák popelavý (Limax cinereoniger) a jeho léčivý sliz.
Středa, 07.02.
· Halicylindramidy: Depsipeptidy mořských hub
Úterý, 06.02.
· An expert view on the poisonous plant Ageratina altissima
Neděle, 04.02.
· Plíseň Monascus purpureus a její antioxidačně účinné sekundární metabolity
Pátek, 02.02.
· Křehutka hnědošedá f. jarní (Psathyrella spadiceogrisea f. vernalis), nejedlá ja
Čtvrtek, 01.02.
· Gnidia pinifolia: najde uplatnění mimo zemi svého původu, Jihoafrickou republiku
Úterý, 30.01.
· Actinorhodin: pH-indikátor a účinné antibiotikum.
Pondělí, 29.01.
· Fenylpropanoidové, fenylethanoidové a iridoidové glykosidy konopice pýřité
Sobota, 27.01.
· Kozinec sladkolistý: Poklad mezi léčivými rostlinami
Pondělí, 22.01.
· Jeřáb ptačí: jedlý a léčivý
Neděle, 21.01.
· Okrotice bílá, vstavačovitá lesní kráska
Sobota, 20.01.
· Superstolidy: Cytotoxické makrolidy z hlubokomořské houby Neosiphonia superstes
Pátek, 19.01.
· Divizna černá: Usnadňuje odkašlávání.
Čtvrtek, 18.01.
· Chrpa černá (Centaurea nigra) a její význam v přírodě
Neděle, 14.01.
· Morač větší: V kuchyni a v medicíně
Pátek, 12.01.
· Neurofarmakologie Chassalia curviflora. Přírodní poklad v terapii nervových onem

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.17 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace