Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9528 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc: prof Patočka

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]


  Články vlastní: Jak si plísně rodu Monascus hrají s barvami
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 02.06. 2022 - 16:49:54 (360712 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2955 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Jak si plísně rodu Monascus hrají s barvami

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Monascus spp. je rod plísní, jehož jednotlivé druhy se vyznačují výraznou barevností a širokým spektrem barev. Mezi nejznámější druhy tohoto rodu patří červeně pigmentovaný Monascus purpureum. Tato červeně zbarvená plíseň se využívá při výrobě určitých fermentovaných potravin ve východní Asii, zejména v Číně a Japonsku (Pattanagul et al., 2007).

 

  Články vlastní: Flavonoidy rozchodníku bílého
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 28.05. 2022 - 09:52:16 (387888 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 8046 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Flavonoidy rozchodníku bílého

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová, Radoslav Patočka

     Rozchodník bílý (Sedum album L.) je vytrvalá bylina z čeledi tlusticovité (Crassulaceae) rostoucí v řídkých polštářovitých trsech vysokých 5–20 cm, s plazivými, lysými a kořenujícími lodyhami. Jak uvádí Polívka (1900), jeho latinský název pochází „nejspíše od latinského  sedare = tišiti, poněvadž utišuje bolesti a zahání – dle pověry – bouři a hrom od domu, na jehož střeše roste“. Listy rozchodníku jsou střídavé, dužnaté, široce válcovité až téměř kulovité či obvejcovité. Květenství je husté, bohatě větvené; květní stopky jsou zhruba stejně dlouhé jako kalich, květy jsou 5četné; kališní lístky jsou dužnaté, na bázi srostlé, jejich cípy jsou trojúhelníkovité; korunní lístky jsou kopinaté až vejčité, 3–4 mm dlouhé, bílé či narůžovělé. Plody jsou měchýřky. Rozchodník bílý roste na suchých výslunných svazích a skalnatých stěnách na bazických substrátech, často i na starých zdech. Je také známou skalničkou, která se pěstuje v několika kultivarech, které mohou mít listy i červeně naběhlé a korunní lístky narůžovělé. Kvete v červnu. Je rozšířen po celé Evropě, severní Africe, a Malé Asii. V ČR roste v teplejších oblastech. Často zplaňuje, u některých lokalit není možné jednoznačně určit původnost (Grulich, 1992; Smith a Figueiredo, 2010). Rozchodník bílý je také léčivá rostlina s řadou pozitivních účinků na lidské zdraví (Al-Qudah et al., 2012). Patří k prostředkům, které mohou být užitečné i pro současnou medicínu (Kim et al., 2021). Obsahuje řadu biologicky aktivních látek, z nichž významnou skupinu tvoří flavonoidy a jejich glykosidy (Wolbiś, 1989; Stevens et al., 1996; Blanco-Salas et al., 2019).

Rozchodník bílý. Foto: Mgr. Zdeňka Navrátilová

 

 

  Články vlastní: Artocarpin: flavon z chleba, co roste na stromě
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 26.05. 2022 - 09:22:14 (390128 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5460 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Artocarpin: flavon z chleba, co roste na stromě

Jiří Patočka

     Artocarpin je isoprenylový flavon, který byl nalezen v různých druzích chlebovníků  (Artocarpus) z čeledi morušovníkovitých (Moraceae) (Chan et al., 2018). Stromy tohoto rodu zahrnují asi 50 druhů a pocházejí z tropických oblastí (Zerega et al., 2005). Nejznámější z nich, chlebovník obecný (Artocarpus altilis), stálezelený strom vysoký až 30 m, má ohromné listy vykrojené do 5–11 laloků a jeho plody rostou na konci jeho rozkladitých větví.  Strom pochází z ostrovů ve východní části Indického oceánu a západní části Tichého oceánu. Všechny části stromu obsahují latex, šťávu podobnou mléku. Ta se již po staletí používá domorodci na utěsnění lodí a člunů. Za sezónu vyprodukuje jediný strom až 800 plodů vejcovitého tvaru. Plody jsou velké až 30 cm a váží něco přes 1 kg. Chlebovník je základní potravinou v mnoha tropických regionech. Jeho plody jsou bohaté na škrob a před požíváním se opékají pečou, smaží nebo vaří. Takto tepelně zpracovaný připomíná brambory nebo čerstvě upečený chléb, odtud pochází i jeho název chlebovník (Ragone, 2018).

 

  Články mých kolegů: Vstavač kukačka: rostlina roku 2021
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 21.05. 2022 - 09:32:20 (431566 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4505 bytů | Články mých kolegů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Vstavač kukačka: rostlina roku 2021

Barbora Plašilová, Radoslav Patočka

     Vstavač kukačka (Orchis morio) je drobnější, ale velice krásná orchidej z čeledi vstavačovitých. V minulosti byl vstavač kukačka jedním z nejhojnějších druhů vstavačů v Čechách a na Moravě, ale ani on se nevyhnul negativním zásahům člověka do krajiny. Úbytek začal být pozorován již v druhé polovině 20. století a k roku 1980 byl v Čechách i na Moravě zaznamenán 60% úbytek historických lokalit. Úbytek však stále pokračuje a z některých oblastí již tato orchidej zcela vymizela. Vstavač kukačka (O. morio) je podle prováděcí vyhlášky MŽP ČR 395/92 Sb. i podle Červeného seznamu IUCN označován jako silně ohrožený druh (Štípková a Kindlmann, 2021).

Kvetoucí vstavač kukačka (Orchis morio) v CHKO Slavkovský les. Foto: Ing. Barbora Plašilová

 

  Články vlastní: Biologicky aktivní látky křehutek
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 19.05. 2022 - 10:01:38 (435134 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4067 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Biologicky aktivní látky křehutek

Radoslav Patočka, Milada Mičánková, Jiří Patočka 

     Křehutky (Psathyrella Sp.) jsou houby, kterým české jméno daly jejich křehké plodnice. Psathyrella je velký rod s asi 400 druhy. Všechny mají kuželovité klobouky, vyklenuté až ploché a jsou silně hygrofánní. Barva jejich klobouků bývá tmavě šedá, hnědá až rezavě hnědá. Lupeny jsou šedé, často se světlým ostřím. Třeň je většinou válcovitý a dutý. Plodnice se zbytky vela nebo bez něj. Křehutky rostou saprotrofně na zbytcích dřeva, na listovém opadu ale také přímo na zemi (Kuo a As, 2011). Výjimkou je u nás velmi vzácná křehutka písečná (Psathyrella ammophila). Jak napovídá druhový název, jde o psamofyt. Ve vnitrozemských písčinách se vyskytuje pouze ojediněle. V ČR je to Národní přírodní památka Váté písky na Bzenecku. Křehutky tvoří tvoří velmi početný rod, obtížný z taxonomického hlediska (Vašutová, 2006). 

 

  Články vlastní: Kaemferol triglykosid: bioaktivní metabolit hvozdíku zahradního (karafiátu)
Autor: Prof. Patocka - Středa, 18.05. 2022 - 18:07:28 (426527 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5386 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Kaemferol triglykosid: bioaktivní metabolit hvozdíku zahradního (karafiátu)

Jiří Patočka

     Hvozdík zahradní neboli karafiát (Dianthus caryophyllus L.) je okrasná rostlina  z čeledi hvozdníkovitých  (Caryophyllaceae), který zahrnuje více než 300 druhů letniček a stálezelených trvalek. Pochází z oblasti okolo Středozemního moře,  kde roste planě. Ve střední Evropě se pěstuje ve sklenících nebo na záhonech jako dvouletka.  Kvete od května do září a jeho květy jsou již od starověku ceněna jako krásná květina, ale jsou také inspirací pro četná umělecká a literární díla. Při mnoha příležitostech bývají karafiáty nošeny jako ozdoba v knoflíkové dírce. 

 

  Články vlastní: Triterpenoidy z mořské houby Callyspongia siphonella
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 16.05. 2022 - 10:22:55 (437138 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6169 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Triterpenoidy z mořské houby Callyspongia siphonella

Jiří Patočka

     Callyspongia siphonella (Lévi, 1965) je druh mořské houby endemický v Rudém moři. Je tvořena shluky trubicovitých útvarů levandulové barvy, dosahujících délky až 60 cm. Mořské houby jsou přeborníky na syntézu unikátních bioaktivních látek a nejinak je tomu i u Callyspongia siphonella (Ibrahim et al., 2017). 

 

  Články vlastní: Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 13.05. 2022 - 16:17:41 (448208 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6148 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?

Jiří Patočka

     Tabernaemontana divaricata (L.) R. Br. ExRoem. & Schultis je zahradní rostlina z čeledi Apocynaceae, rostoucí v jihovýchodní Asii a dalších tropických zemích, kde je pěstovaná pro své atraktivní květy a listy. Květy jsou bílé, voňavé, o průměru 1,5 cm. Tento stálezelený keř nebo malý stromek je však využíván také v tradiční lidové medicíně mnoha zemí. Thajská medicína jej využívá v několika omlazovacích prostředcích a pro zlepšení paměti. V Africe a kontinentální Asii se používá jako stimulant centrálního nervového systému (Chattipakorn et al., 2007). 

 

  Články vlastní: Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa – bájný strom štěstí
Autor: Prof. Patocka - Středa, 11.05. 2022 - 13:36:58 (459510 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6473 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa – bájný strom štěstí

Jiří Patočka, Hana Jeřábková 

     Paulovnie plstnatá (Paulownia tomentosa) je opadavý strom pocházející z Číny, kde je považován za strom štěstí. Jedná se o velice atraktivní dřevinu s bujným růstem, velkými listy a nádhernými zvonkovitými květy, které krásně voní (Rao, 1986). V minulosti byla paulovnie hojně vysazovaná na čínském císařském dvoře, kam měla svou krásou přivábit bájného ptáka Fénixe, aby se v ní uhnízdil a přinesl císařské rodině štěstí a bohatství (McCraw, 1988). Díky tomu získala paulovnie označení císařský strom štěstí. Strom byl také vysazován při narození holčičky jako symbol ženství a když dívka vyrostla a měla se vdávat, její rodiče z dřeva stromu vyrobili svatební výbavu (El-Show a El-Showk, 2003). Dřevo paulovnie je velice lehké, nesesychá, je odolné vůči červotoči a má výborné rezonanční vlastnosti. Často se proto používá k výrobě hudebních nástrojů (Akyildiz a Kol Sahin, 2010).

Foto: Hana Jeřábková

 

  Články vlastní: Australská klíšťová paralýza
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 09.05. 2022 - 10:04:22 (468667 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4196 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Australská klíšťová paralýza

Jiří Patočka

     Australská klíšťová paralýza je nemoc způsobená kousnutím klíštěte Ixodes holocyclus. Klíště napadá širokou škálu hostitelů, od domácích a hospodářských zvířat až po člověka a vyvolává vážnou toxikózu (Hall‐Mendelin et al., 2011). Klíšťová paralýza u zvířat je obvykle smrtelná a také u člověka může vést k život ohrožující anafylaxi, pokud není rychle zahájena léčba specifickým antisérem. Australská klíšťová paralýza se vyskytuje podél celého východního pobřeží Austrálie, v pásmu širokém 20 kilometrů, kde toto klíště žije (Jackson et al., 2007). Klíště I. holocyclus se často vyskytuju u lidí a jejich domácích mazlíčků a protože tato oblast patří mezi nejhustěji osídlené oblasti Austrálie, kousnutí lidí, domácích a hospodářských zvířat je poměrně časté (Raghavan et al., 2021).

 
1018 článků (102 stránek, 10 článků na stránku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3398

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Neděle, 24.07.
· Dunaimyciny, makrocyklická antibiotika inhibující transkripci genů prozánětlivýc
Čtvrtek, 21.07.
· Hnědák Schweinitzův a jeho antioxidační látky hispidinového typu
Úterý, 19.07.
· Fotograf a milovník přírody Josef Frynta
Sobota, 16.07.
· Boldovník vonný: může být potenciálním zdrojem léků proti Alzhaimerově nemoci?
Úterý, 12.07.
· Juka vláknitá: vznešený cizinec na českých zahrádkách
Neděle, 10.07.
· Fialové houby zbarvením zaujmou
Pondělí, 04.07.
· Kdoulovec japonský a jeho protizánětlivě účinné sekundární metabolity
Pátek, 01.07.
· VČELA MEDONOSNÁ. Je existence lidstva závislá na existenci včel?
Úterý, 28.06.
· Landomyciny a urdamyciny – oligosacharidová antibiotika
Sobota, 25.06.
· COVID-19 a zinek: systematický přehled a meta-analýza
Čtvrtek, 23.06.
· Plamének východní: triterpenoidní saponiny
Úterý, 21.06.
· Kapradí ke snídani
Neděle, 19.06.
· Biologicky aktivní polyacetyleny pstřeně dubového
Pátek, 17.06.
· ZAHÁJENÍ VÝSTAVY LÉČIVÝCH ROSTLIN V AREÁLU BOTANICKÉ ZAHRADY LF BRNO SE ÚČASTNIL
Středa, 15.06.
· Tamulamidy: neurotoxické kondenzované polyethery mořské řasy Karenia brevis
Pondělí, 13.06.
· Achillany a jim podobné triterpeny
Pátek, 10.06.
· Veracylglukany aloe pravé
Úterý, 07.06.
· Srdečník obecný a jeho nové perspektivy v medicíně: neuroprotektivní účinky leon
Neděle, 05.06.
· LOCIKOVÉ OPIUM
Sobota, 04.06.
· Puškvorec obecný a jeho neuroprotektivní účinky
Čtvrtek, 02.06.
· Jak si plísně rodu Monascus hrají s barvami
Sobota, 28.05.
· Flavonoidy rozchodníku bílého
Čtvrtek, 26.05.
· Artocarpin: flavon z chleba, co roste na stromě
Sobota, 21.05.
· Vstavač kukačka: rostlina roku 2021
Čtvrtek, 19.05.
· Biologicky aktivní látky křehutek
Středa, 18.05.
· Kaemferol triglykosid: bioaktivní metabolit hvozdíku zahradního (karafiátu)
Pondělí, 16.05.
· Triterpenoidy z mořské houby Callyspongia siphonella
Pátek, 13.05.
· Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?
Středa, 11.05.
· Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa – bájný strom štěstí
Pondělí, 09.05.
· Australská klíšťová paralýza

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.17 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace