Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3715 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc: Doktorand

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]


  Články doktorandů: Zábělník bahenní: mokřadní bylina s protizánětlivým účinkem
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 08.10. 2015 - 09:37:07 (9474248 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4590 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Zábělník bahenní: mokřadní bylina s protizánětlivým účinkem

Mgr. Zdeňka Navrátilová

Zábělník/mochna bahenní (Potentilla palustris syn. Comarum palustre) je vytrvalá bylina z čeledi Rosaceae (růžovité). Rostliny mají tmavě zbarvené vystoupavé lodyhy, zpeřené listy a tmavě nachové pětičetné květy, plodem je nažka. Zábělník roste na rašeliništích, vlhkých loukách, v olšinách a v močálech (Kubát, 2002).

 

  Články doktorandů: Outkovka pestrá – houba s protinádorovým účinkem
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 26.09. 2015 - 17:30:34 (9469236 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5953 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Outkovka pestrá – houba s protinádorovým účinkem

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Trametes versicolor (L.) Lloyd syn. Coriolus versicolor (L.) Quél. (outkovka pestrá) je chorošovitá houba z čeledi Polyporaceae. Houby mají jednoleté až dvouleté, 3-8 cm velké plodnice s hustými žlutými až červenohnědými soustřednými pásy; okraj plodnice je bílý. Roste hojně ve velkých trsech na živých i mrtvých kmenech, větvích a pařezech listnatých stromů (především buků, dubů, bříz a habrů), méně často jehličnanů (Holec et al., 2012).

 

  Články doktorandů: Vodní špenát – léčivé účinky a fytoremediace
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 05.09. 2015 - 19:48:52 (9473008 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6025 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Vodní špenát – léčivé účinky a fytoremediace

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Ipomoea aquatica Forssk. (povíjnice vodní) je tropická vodní bylina z čeledi Convolvulaceae (svlačcovité). Pochází z jihovýchodní Asie, kde je známá pod tradičním jménem kangkung. Anglicky je rostlina nazývána water spinach (vodní špenát). Rostliny mají plazivé lodyhy, světle zelené listy proměnlivého tvaru a bílé nebo bledě modré květy. Konzumují se mladé výhonky a listy v čerstvém stavu či vařené do polévky i jako příloha k rýži a masu. Kromě toho má rostlina také léčivé účinky a je možné ji využívat jako tzv. funkční potravinu (Valíček, 2002; Nagendra Prasad et al., 2008).

 

  Články doktorandů: Jedlá ptačí hnízda – potravina nebo lék?
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 23.05. 2015 - 08:07:33 (9450241 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6091 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Jedlá ptačí hnízda – potravina nebo lék?

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Čínská kuchyně je známá používáním surovin, které by byly v našich končinách považovány za nejedlé či přinejmenším zvláštní. Jednou z těchto surovin je Yan Wo neboli jedlá ptačí hnízda (edible bird´s nest, EBN).

 

  Články doktorandů: Obsahové látky vilínů
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 20.04. 2015 - 10:36:42 (9449837 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5527 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Obsahové látky vilínů

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Vilíny (Hamamelis L.) jsou střední až vysoké keře z čeledi vilínovitých (Hamamelidaceae). Kvetou v zimě vonnými kvítky se čtyřmi úzkými a pokroucenými korunními lístky, které jsou uskupeny v řídkých chomáčcích. Vilíny se pěstují jako okrasné keře, a to zejména vilín japonský a vilín měkký a jejich kříženci a kultivary. Vilín viržinský pochází ze Severní Ameriky a má drobnější květy; jeho listy a kůra se používají k léčebným účelům (Hurych, 2003; Williamson, 2003).

 

  Články doktorandů: Zázvor – účinky na nervový systém
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 12.04. 2015 - 14:49:26 (9477640 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6241 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Zázvor – účinky na nervový systém

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Zingiber officinale Roscoe (zázvor lékařský) je vytrvalá bylina z čeledi Zingiberaceae (zázvorovité). Rostliny jsou cca 1 m vysoké, listy vyrůstají z tlustého větveného oddenku. Květy jsou žluto-červené, vyrůstají v hustých klasech na prodloužených stoncích. Zázvor pochází pravděpodobně ze severovýchodní Indie, je to ale stará kulturní rostlina, která nebyla nalezena v přírodě. Rozmnožuje se vegetativně pomocí oddenků. Pěstuje se v tropických a subtropických oblastech celého světa (van Wyk a Wink, 2005).

 

  Články doktorandů: Kalifornský mák – obsahové látky a léčivé účinky
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 06.02. 2015 - 10:09:43 (9487416 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5366 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Kalifornský mák – obsahové látky a léčivé účinky

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Eschscholzia californica Cham. (sluncovka kalifornská, kalifornský mák) je jednoletá bylina z čeledi Papaveraceae (mákovité). Rostliny mají hluboce členěné šedozeleně zbarvené listy a velké nápadné oranžové květy, které dozrávají v podlouhlé tobolky. Sluncovka pochází z Kalifornie a pěstuje se často jako okrasná letnička, v některých částech světa rostlina zdomácněla nebo se šíří jako plevel. Květ sluncovky je symbolem státu Kalifornie (van Wyk a Wink, 2005; Quattrocchi, 2012).

 

  Články doktorandů: Echeveria gibbiflora – sukulent s antikoncepčním účinkem
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 02.01. 2015 - 10:14:31 (9446670 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4530 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Echeveria gibbiflora – sukulent s antikoncepčním účinkem

Mgr. Zdeňka Navrátilová

    Echeveria gibbiflora je sukulentní rostlina z čeledi Crassulaceae (tlusticovité). Rostliny mají růžici dužnatých, až 15 cm dlouhých listů a růžové květy uspořádané v květenstvích; rostlina pochází z Mexika. Echeveria gibbiflora a její kultivary, zejména E. gibbiflora ´Metallica´, se pěstují v sukulentních sbírkách jako okrasné rostliny (Pilbeam, 2008).

 

  Články doktorandů: Chrastice rákosovitá: všestranně použitelná rostlina
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 06.10. 2014 - 15:38:13 (9535920 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7336 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 4.33)
Doktorand

Chrastice rákosovitá: všestranně použitelná rostlina

Zdeňka Navrátilová,  Jiří Patočka

     Chrastice (lesknice) rákosovitá (Phalaris arundinacea L.) je statná vytrvalá bylina z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Latinské jméno Phalaris pochází z řeckého slova falaros = lesklý, podle lesklých obilek. Tato vytrvalá tráva s mohutnými, až 3 m vysokými lesklými přímými stébly je původní druh v Evropě, v Asii a v Severní Americe; zavlečena byla do mnoha dalších částí světa, kde se může invazně šířit. Invazně se šíří i v Severní Americe, tedy v části původního areálu, na čemž se zřejmě podílejí genotypy zavlečené z Evropy. Roste hojně okolo vodních toků a nádrží, na zamokřených loukách, v lužních lesích a v mělkých vodách od nížin do hor. Stébla vyrůstají z mohutného, hlubokého kořenového systému s dlouhými, podpovrchově plazivými šupinatými oddenky. Plodná stébla jsou zakončena 10 až 20 cm dlouhou jednostrannou podlouhlou bledě zelenou nebo načervenalou latou, která se skládá z jednokvětých 5 mm dlouhých klásků, nahloučených na koncích větví. Chrastice kvete v červnu a červenci, opylení zajišťuje vítr a její pyl může vyvolávat alergické reakce. Lesklá obilka je barvy hnědé až žlutohnědé, délky 1,7 mm a šířky 1,2 mm. Jeden gram obsahuje asi 1300 ks obilek. Jako okrasná rostlina se pěstuje P. arundinacea var. picta s podélně bíle pruhovanými listy, která může místy zplaňovat.

 

  Články doktorandů: Obsahové látky dřevin rodu Skimmia
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 01.09. 2014 - 08:21:15 (9443318 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4743 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Obsahové látky dřevin rodu Skimmia

Mgr. Zdeňka Navrátilová

Skimie (Skimmia Thunb.) jsou stálezelené keře z čeledi routovitých (Rutaceae). Rostliny mají střídavé listy a drobné květy uspořádané v květenstvích. K nejznámějším druhům patří Skimmia japonica a Skimmia laureola. Skimie se pěstují jako okrasné keře, využití má navíc jejich silice, které obsahují velké množství, podobně jako další zástupci čeledi Rutaceae (např. citrusy). Většina druhů skimií pochází z východní Asie (Zhengyi, 2009).

 
49 článků (5 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
Nezajímavý



Výsledky
Další ankety

Účastníků 3434

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Sobota, 09.08.
· Bazalka posvátná – tradiční indická léčivka a současná medicína
Úterý, 29.07.
· Žindava evropská – nenápadná bylina s antivirovým účinkem
Úterý, 17.06.
· Šalvěj muškátová - účinky na nervový systém
Úterý, 13.05.
· Vanilka a vanilin
Neděle, 23.03.
· Wedelia calendulacea: asijská léčivka v centru pozornosti západní medicíny
Pondělí, 03.02.
· UP302: přírodní látka s depigmentačním účinkem
Pátek, 03.01.
· Kdouloň podlouhlá: ovoce s léčivými účinky
Úterý, 05.11.
· Obsahové látky gardénie jasmínovité a jejich biologická aktivita
Pátek, 27.09.
· Hvozdík pyšný – tradiční čínská bylina Qu Mai
Středa, 04.09.
· Ashwagandha a withanolidy
Neděle, 18.08.
· Deoxypodophyllotoxin – lignan kerblíku lesního s protinádorovým účinkem
Čtvrtek, 18.07.
· Liliovník tulipánokvětý – obsahové látky a jejich biologická aktivita
Sobota, 01.06.
· Karbinec evropský – rostlina s thyreostatickým účinkem
Pondělí, 13.05.
· Rozrazily (Veronica L.) – obsahové látky a léčivé účinky
Úterý, 02.04.
· Zmijovce – obsahové látky a léčivé účinky
Neděle, 24.03.
· Obsahové látky dřevin rodu Crataeva a jejich biologická aktivita
Čtvrtek, 07.03.
· Tanshinony – obsahové látky šalvěje červenokořenné s širokým spektrem biol
Pátek, 15.02.
· Graptopetalum – sukulent s hepatoprotektivním účinkem
Sobota, 13.10.
· Užovník: kytka, která nevoní moc příjemně
Neděle, 02.09.
· Léčivý sukulent Kalanchoe pinnata
Úterý, 29.05.
· Listnatec pichlavý – obsahové látky a léčivé účinky
Úterý, 03.04.
· Caralluma fimbriata – indický sukulent proti obezitě
Úterý, 13.03.
· Alkaloidy Pachysandra terminalis
Neděle, 19.02.
· Obsahové látky dřevin rodu Callicarpa
Čtvrtek, 26.01.
· Antidepresivní účinek rozmarýnu
Úterý, 17.01.
· Zimnokvět časný a jeho obsahové látky
Neděle, 08.01.
· Biologicky účinné látky vranečků (Selaginella)
Středa, 28.12.
· Russelia equisetiformis – korálový déšť
Středa, 09.11.
· Léčivé účinky ibišku
Čtvrtek, 29.09.
· Cissus quadrangularis: exotická léčivka

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace