Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4795 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Platykodon velkokvětý: fytochemie
Publikováno: Sobota, 07.05. 2022 - 19:08:02 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Platykodon velkokvětý: fytochemie

Jiří Patočka, Radoslav Patočka, Zdeňka Navrátilová

Platykodon velkokvětý (Platycodon grandiflorum (Jacq.) A. DC.) je trvalka z čeledi zvonkovité (Campanulaceae) s velkými, výraznými květy. A v češtině též zvonkovec, boubelík velkokvětý nebo boubelka velkokvětá. Rostlina pochází z východní Asie a je jediným druhem rodu Platycodon (Brandenburg et al., 1987).

     Rostlina má jasně modré květy tvaru velkého, otevřeného zvonku a velká poupata, která vypadají jako miniaturní balóny – odtud ta boubelka. Existuje ovšem celá řada zahradních kultivarů s odlišnou barvou květů. Květy jsou pěticípé a objevují se na stoncích od konce června až do konce léta. Plodem je hranatá tobolka. Celá rostlina je 30–40 cm vysoká, může však dosáhnout výšky až 60 cm. Rostlina vyrůstá z členitého, bílého, řepovitého kořene, který slouží jako zásobní orgán. Kořen při poranění roní mléčně zbarvenou šťávu, která obsahuje inulin. Listy jsou zelené až modrozelené, při okrajích zoubkaté, a raší velmi pozdě. Vysazuje se do skalek nebo na kraje záhonů. Miluje slunce a propustnou, výživnou zem, která by neměla extrémně vyschnout. Je vysoce mrazuvzdorná (Grey-Wilson, 1989).



      V tradiční lidové medicíně se odvar z rostliny používá k léčbě revmatismu (Hasan, 2018), ale také při zánětech průdušek a plic, při zánětu v krku, abscesech a bolestech břicha. Také při chřipkách a kašli, zahlenění, bolestech v krku, při tlaku na hrudi a rovněž při spalničkách a při vykašlávání krve. Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
      Léčivou částí rostliny je kořen (Platycodonis radix) šedohnědé barvy, jehož čerstvá dužnina je bez chuti a zápachu, ale později získává štiplavou chuť. Hlavními bioaktivními látkami kořene jsou triterpenické saponiny (kolem 2 až 4 %) na bázi platycodigeninu a kyseliny polygalacinové; příkladem mohou být platycodiny A–I  a polygalaciny D a D2. Platycodiny snižují hladinu cholesterolu v krvi (Zhao et al., 2006) a tím, že indukují apoptózu, zastavují buněčný cyklus a tím, že inhibují angiogenezi, mají silný protinádorový účinek (Khan et al., 2016).
   
       Další studie ukázaly, že platycodin D má několik farmakologických účinků, jako jsou protizánětlivé, imunomodulační a zaména protinádorové účinky. I když protinádorové účinky platycodinu D stále nejsou úplně objasněny, bylo prokázáno, že inhibuje životaschopnost buněk papilárního karcinomu štítné žlázy (PTC) a ovlivňuje buněčný cyklus PTC. Platycodin D podporuje apoptózu v PTC buňkách. Dále inhibuje aktivaci signální dráhy NF-κB a ovlivňuje buněčný růst. Platycodin D inhibuje expresi PD-L1 a zesiluje účinek pembrolizumabu na PTC buňky (Deng a Sun, 2021). 
     Platycodin D by také mohl sehrát pozitivní úlohu v boji s COVID-19. Brání totiž vstupu SARS-CoV-2 do buněk hostitele redistribucí membránového cholesterolu. Podobné inhibiční účinky proti infekci SARS-CoV-2 vykazuje podávání potravin s přídavkem kořene platykodonu (Kim et al., 2021).
Literatura
Brandenburg WA, Van der Neut A, Jarvis CE. Lectotypification and description of Clematis orientalis L.(Ranunculaceae). Taxon, 1987; 36(1): 117-126.
Deng B, Sun M. Platycodin D inhibits the malignant progression of papillary thyroid carcinoma by NF‐κB and enhances the therapeutic efficacy of pembrolizumab. Drug Develop Res. 1921;  doi: 10.1002/ddr.21902.
Grey-Wilson C. Clematis orientalis (Ranunculaceae) and its allies. Kew Bulletin, 1989;  33-60.
Hasan UH. (2018). Antiarthritic efficacy of Clematis orientalis. Bangladesh J Pharmacol. 2018; 13(2): 142-148.
Khan  M, Maryam A, Zhang H, Mehmood T, Ma T. Killing cancer with platycodin D through multiple mechanisms. J Cell Mol Med. 2016; 20(3): 389-402.
Kim TY, Jeon S, Jang Y, Gotina L, Won J, Ju YH et al. Platycodin D, a natural component of Platycodon grandiflorum, prevents both lysosome-and TMPRSS2-driven SARS-CoV-2 infection by hindering membrane fusion. Exp Mol Med. 2021; 53(5):  956-972.
Zhao HL, Cho KH, Ha YW, Jeong TS, Lee WS, Kim YS. Cholesterol-lowering effect of platycodin D in hypercholesterolemic ICR mice. Europ J Pharmacol. 2006; 537(1-3): 166-173.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 17

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.15 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace