Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 188898 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?
Publikováno: Pátek, 13.05. 2022 - 16:17:41 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?

Jiří Patočka

     Tabernaemontana divaricata (L.) R. Br. ExRoem. & Schultis je zahradní rostlina z čeledi Apocynaceae, rostoucí v jihovýchodní Asii a dalších tropických zemích, kde je pěstovaná pro své atraktivní květy a listy. Květy jsou bílé, voňavé, o průměru 1,5 cm. Tento stálezelený keř nebo malý stromek je však využíván také v tradiční lidové medicíně mnoha zemí. Thajská medicína jej využívá v několika omlazovacích prostředcích a pro zlepšení paměti. V Africe a kontinentální Asii se používá jako stimulant centrálního nervového systému (Chattipakorn et al., 2007).      Hlavními biologicky aktivními složkami T. divaricata jsou indolové alkaloidy (Van Beek et al., 1985; Pratchayasakul et al., 2008). V roce 2003 bylo publikováno, že alkoholické extrakty z kořene a stonku T. divaricata vykazují vysokou inhibiční aktivitu proti acetylcholinesterase (AChE) (Ingkaninan et al., 2003). Následně byly z kořenů rostliny izolovány četné bisindolové alkaloidy jako 19,20-dihydrotabernamin, 19,20-dihydroervahanin A, taberyuniny A-I a další, které jsou zodpovědné za antiacetylcholinesterasovou aktivitu T. divaricata (Ingkaninan et al., 2006; Zhang et al., 2018). Přítomnost těchto látek, které fungují jako ihibitory AChE objasňuje, proč byla droga v lidovém léčitelství používána pro zlepšení paměti (Adamičková, 2021). Tyto bisindolové alkaloidy se tak řadí mezi léky ze skupiny inhibitorů AChE, které jsou v současnosti využívány v terapii Alzheimerovy nemoci (AD) (McGleenon et al., 1999; Anand a Singh, 2013).
     Jejich inhibiční aktivita k AChE je dokonce vyšší než u standardního inhibitoru, galantaminu (Ingkaninan et al., 2006). Extrakt kořene, který obsahuje oba inhibitory AChE, působil jako reverzibilně-selektivní inhibitor AChE, zvyšoval neuronální aktivitu (Chattipakorn et al., 2007) a jeho subchronické orální podávání výrazně zlepšilo kognitivní deficit myší, který byl vyvolán podáním β-amaloidního peptidu (Aβ), který je hlavní složkou senilních plaků a neurofibrilárních klubek, které byly nalezeny v mozku pacientů s AD a o němž se předpokládá, že je jednou z příčin této neurodegenerativní nemoci (Nakdook et al., 2010). T. divaricata tak může být potenciálním kandidátem pro prevenci a léčbu AD (Ahmad et al., 2021).
     Některé bisindolové alkaloidy, jako jsou inhibitory tubulinu, vinorelbin a vinblastin,vykazují silnou protinádorovou aktivitu  některé již byly schváleny pro léčbu rakoviny, což naznačuje, že bisindolové alkaloidy jsou významným zdrojem protirakovinných látek. Podobné farmakologické účinky byly pozorovány také u bisindolů, izolovaných z T. divaricata, jako např. u taberyuninu B (Zhang a Hu, 2020).
Literatura
Adamičková, L. Screening alkaloidů s cílem hledání potenciálních léčivých látek. Rigorozní práce, Farmaceutická fakulta UK Hradec Králové, 2021.
Ahmad S, Hafeez A, Sharma SK, Ahmad M, Kumar A. Natural product for the prevention and treatment of Alzheimer’s disease. Global J Sci Technol. 2021; 8: 71-85.
Anand P, Singh B. A review on cholinesterase inhibitors for Alzheimer’s disease. Arch Pharm Res. 2013; 36(4): 375-399. 
Chattipakorn S, Pongpanparadorn A, Pratchayasakul W, Pongchaidacha A, Ingkaninan K, Chattipakorn N. Tabernaemontana divaricata extract inhibits neuronal acetylcholinesterase activity in rats. J Ethnopharmacol. 2007; 110(1): 61-68.
Ingkaninan K, Changwijit K, Suwanborirux K. Vobasinyl-iboga bisindole alkaloids, potent acetylcholinesterase inhibitors from Tabernaemontana divaricata root. J Pharm Pharmacol. 2006; 58(6): 847-852.
Ingkaninan K, Temkitthawon P, Chuenchom K, Yuyaem T, Thongnoi W. Screening for acetylcholinesterase inhibitory activity in plants used in Thai traditional rejuvenating and neurotonic remedies. J Ethnopharmacol. 2003; 89(2-3): 261-264.
McGleenon BM, Dynan KB, Passmore AP. Acetylcholinesterase inhibitors in Alzheimer’s disease. Brit J Clin Pharmacol. 1999; 48(4): 471.
Nakdook W, Khongsombat O, Taepavarapruk P, Taepavarapruk N, Ingkaninan K. The effects of Tabernaemontana divaricata root extract on amyloid β-peptide 25–35 peptides induced cognitive deficits in mice. J Ethnopharmacol. 2010; 130(1): 122-126.
Pratchayasakul W, Pongchaidecha A, Chattipakorn N, Chattipakorn S. Ethnobotany & ethnopharmacology of Tabernaemontana divaricata. Indian J Med Res. 2008; 127(4): 317-336.
van Beek TA, Verpoorte R, Kinh PQ. Pseudovobparicine, a new dimeric indole alkaloid from Tabernaemontana divaricata. Planta Medica, 1985; 51(03): 277-279.
Zhang Y, Hu C. Anticancer activity of bisindole alkaloids derived from natural sources and synthetic bisindole hybrids. Arch Pharmazie, 2020; 353(9): 2000092.
Zhang BJ, Lu JS, Bao MF , Zhong  XH, Ni L, Wu J, Cai XH. Bisindole alkaloids from Tabernaemontana corymbosa, Phytochemistry, 2018; 152: 2018, 125-133,
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace