Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10881 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Sorgoleon, allelochemikálie čiroku
Publikováno: Pátek, 14.10. 2022 - 07:07:54 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Sorgoleon, allelochemikálie čiroku

Jiří Patočka

     Vzájemné vztahy mezi různými rostlinnými druhy a mezi nimi a prostředím v kterém rostou, jsou regulovány pomocí allelopatik, chemických látek, které fungují jako přenašeče informací (Weir et al., 2004). Allelopatické účinky jsou mimořádně důležité pro vzájemné vztahy mezi rostlinnými druhy jak v přirozených ekosystémech, tak v uměle vytvořených agrosystémech a studium specifických chemických sloučenin, které jsou organismem vylučovány do okolního prostředí jako „chemické informace“ je mimořádně důležité. Takovou allelochemikálií čiroku, pomocí niž rostlina předává informaci o tom, že je to její životní prostor a nepřeje si, aby do něj vstupovaly jiné druhy rostlin, je sorgoleon, který se tak chová jako herbicid (Soltys et al., 2013). Sorgoleon je hlavní složkou hydrofobního kořenového exsudátu čiroku a je jednou z nejvíce studovaných alelochemikálií. Je fenolickým derivátem 1,4-benzochinonu, kterému dodává hydrofobní charakter dlouhý (C15) nenasycený postranní řětězec (Dayan et al., 2010).



     Čirok (Sorghum) je zemědělsky významný rod rostlin z čeledi lunicovité, který byl domestikován na Dálném východě již v průběhu neolitu (de Wet a Harlan, 1971) a nyní je široce pěstován jako obilovina např. na výrobu mouky pro lidskou výživu, ale používá se též ke krmným a technickým účelům (Smith a Frederiksen, 2000). Hospodářský význam mají zejména různé variety čiroku dvoubarevného (Sorghum bicolor (L.) Moench) (Anglani, 1998). Čirok je pátou nejpěstovanější obilninou na světě hned po pšenici, rýži, kukuřici a ječmeni. V některých oblastech světa tato plodina často nahrazuje kukuřici, protože poskytuje vysoké výnosy a je odolná vůči suchu a horku. Mezi největší producenty čiroku patří Spojené státy americké, Nigérie, Indie, Mexiko a Súdán (Berenji et al., 2011).

     Zrno čiroku je bohatým zdrojem antioxidantů, jako jsou polyfenoly, zejména třísloviny, které mají četné přínosy pro lidské zdraví (Salazar-López et al., 2018). Konzumace čiroku je spojena s prevencí chorob souvisejících s oxidačním stresem a vykazuje také prevencí některých druhů rakoviny (Zhu et al., 2017). Čirok je však považován za potravinu s nízkou nutriční hodnotou, kvůli přítomnosti antinutričních faktorů, jako jsou třísloviny, které vytváří komplexy s bílkovinami a železem a tím snižují jejich stravitelnost (Keyata et al., 2021).

Literatura

Anglani C. Sorghum for human food–A review. Plant Foods for Human Nutrition, 1998; 52(1): 85-95.

Berenji J, Dahlberg J, Sikora V, Latkovi D. Origin, History, Morphology, Production, Improvement, and Utilization of Broomcorn [Sorghum bicolor (L.) Moench] in Serbia1. Economic Botany, 2011; 65(2): 190-208.

Dayan FE, Rimando AM, Pan Z, Baerson SR, Gimsing AL, Duke SO. Sorgoleone. Phytochemistry, 2010; 71(10): 1032-1039.

De Wet JMJ, Harlan JR. The origin and domestication of Sorghum bicolor. Economic Botany, 1971; 25(2): 128-135.

Keyata EO, Tola YB, Bultosa G, Forsido SF. Premilling treatments effects on nutritional composition, antinutritional factors, and in vitro mineral bioavailability of the improved Assosa I sorghum variety (Sorghum bicolor L.). Food Sci Nutrition, 2021; 9(4): 1929-1938.

Salazar-López NJ, Gonzalez-Aguilar G, Rouzaud-Sandez O, Robles-Sanchez M. Technologies applied to sorghum (Sorghum bicolor L. Moench): changes in phenolic compounds and antioxidant capacity. Food Sci Technol. 2018; 38: 369-382.

Smith CW, Frederiksen R.A. (Eds.). Sorghum: Origin, history, technology, and production (Vol. 2). John Wiley & Sons, 2000.

Soltys D, Krasuska U, Bogatek R, Gniazdowska A. Allelochemicals as bioherbicides—Present and perspectives. In Herbicides-Current research and case studies in use. IntechOpen. 2013.

Weir TL, Park SW, Vivanco JM. Biochemical and physiological mechanisms mediated by allelochemicals. Current Opinion Plant Biology, 2004; 7(4): 472-479.

Zhu Y, Shi Z, Yao Y, Hao Y, Ren G. Antioxidant and anti-cancer activities of proanthocyanidins-rich extracts from three varieties of sorghum (Sorghum bicolor) bran. Food Agricultural Immunology, 2017; 28(6): 1530-1543.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.24 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace