Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9448 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Mohla by nám holubinka jahodová vyrábět metan?
Publikováno: Sobota, 22.10. 2022 - 00:00:00 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Mohla by nám holubinka jahodová vyrábět metan?

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Jedlé houby jsou v mnoha zemích široce používány jako prostředek výživy. Sběr hub v lese však již není ani zdaleka jediným zdrojem této důležité potraviny. Ve většině zemí existují speciální farmy, kde se pěstují houby průmyslově ve velkém měřítku. Vědci v několika zemích zjistili, že odpady z této výroby, tj. směs zbytků hub, slámy a substrátu používaného pro produkci hub, lze dobře využít pro výrobu bioplynu. Pěstitelé hub mohou své houbové zbytky bezpečně přidávat do jiných surovin a využívat je v bioplynových stanicích. 



     Vědečtí pracovníci lotyšské Univerzity přírodních věd a technologií ve Vilniusu, studovali produkci bioplynů různými druhy jedlých i nejedlých hub, které u nich rostou běžně v lese (klouzek sličný, ryzec ryšavý a ryzec pravý, muchomůrka červená a citronová, hlubinka jahodová, révová a smrdutá) a zjistili, že všechny tyto druhy produkují metan (Dubrovskis et al., 2022). Nejlepším producentem biometanu byla holubinka jahodová - 0,433 litru metanu/gram houby za 21 dnů fermentace v bioreaktoru při 38°C. 
     Holubinka jahodová (Russula paludosa) získala své české druhové jméno podle barvy svého klobouku, ale její latinský název paludosa odkazuje na bažinu, kde nejčastěji roste. Tato jedlá a chutná lupenitá houba patří k největším holubinkám. Její tlustý třeň bývá někdy až 12 centimetrů vysoký, má válcovitý tvar a její hladký, nejprve zvoncovitý a později rozložitý klobouk, mívá až 15 centimetrů v průměru. Lupeny jsou úzké a bílé. U nás roste zejména na rašeliništích a zamokřených půdách od června do září.
     Holubinka jahodová by mohla ale také být zdrojem užitečných biologicky aktivních látek. Produkuje např. peptid o molekulové hmotnosti 4,5 kDa, který je silným inhibitorem reverzní transkriptázy viru lidské imunodeficience (HIV-1) (Wang et al., 2007). Protože reverzní transkriptáza je jedním z klíčových enzymů, které mají prvořadý význam pro replikaci a infekčnost HIV-1, mohl by tento houbový peptid sehrát určitou úlohu v terapii nemoci AIDS (Jack Ho et al., 2017). Peptid z holubinky jahodové také působí jako funkční modulátor esenciálních proteinů, které se podílejí na vstupu koronaviru SARS-CoV-2 do buňky (Oso a Ogidi, 2021).
Literatura
Dubrovskis V, Plume I, Dubrovskis D. Biogas production from Latvian forest mushrooms. 2022.
Jack Ho W, Tzi Bun N, Chi Fai C, Chit T, Charlene CN, Ryan T et al. Anti‐HIV Natural Products. Natural Products Targeting Clinically Relevant Enzymes, 2017; 209-223.
Oso BJ, Ogidi CO. Repositioning of Fungal-based Peptides as Modulators of Angiotensin-converting Enzyme-related Carboxypeptidase, SARS-coronavirus HR2 Domain, and Coronavirus Disease 2019 Main Protease. J Transl Int Med. 2021; 9(3): 190-199.
Wang J, Wang HX, Ng TB. A peptide with HIV-1 reverse transcriptase inhibitory activity from the medicinal mushroom Russula paludosa. Peptides, 2007; 28(3): 560-565.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 27

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace