Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6624 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Okrotice bílá, vstavačovitá lesní kráska
Publikováno: Neděle, 21.01. 2024 - 10:48:36 Od: tox
prof Patočka

Okrotice bílá, vstavačovitá lesní kráska

Jiří Patočka, Milena Patočková

     Okrotice bílá (Cephalanthera damasonium) je fascinující rostlina, která patří do čeledi vstavačovité (Orchidaceae). Tato okrotice se vyskytuje v různých typech lesů a vlhkých loukách v Evropě a Asii, včetně České republiky. Je známá svým krásným bílým květenstvím a zajímavým biologickým chováním. Okrotice bílá je trvalka s podzemním oddenkem, ze kterého vyrůstá jedna nebo několik lodyh. Ty dosahují výšky od 20 do 60 centimetrů a nesou jednotlivé květy, které mají vzhled typický pro čeleď vstavačovitých (Julou ert al., 2005). Květy okrotice bílé jsou bílé, vonné a mají charakteristický tvar (D'Auria et al., 2021). Rozkvétají v období od května do července. 

Okrotice bílá (Cephalanthera damasonium). Foto: Ing. Milena Patočková



     Tato orchidej se vyskytuje v lesích, často na vápencových nebo bazických půdách, kde nachází ideální podmínky pro svůj růst. Její areál rozšíření zahrnuje mnoho evropských zemí, od Pyrenejí až po Kavkaz. V České republice můžeme najít okrotici bílou převážně v listnatých lesích a na loukách v nižších polohách. Jedním z fascinujících aspektů okrotice bílé je její biologický způsob rozmnožování. Stejně jako jiné orchideje, i okrotice spoléhá na symbiotické houby pro klíčení svých semen. Semena nemohou klíčit samostatně, ale musí vytvořit symbiotický vztah s určitými druhy hub. Tato závislost orchidejí na houbách je klíčovým prvkem v životním cyklu okrotice bílé (Pecoraro et al., 2017), ale vztah mezi orchidejemi a mykorhizními houbami není dosud dostatečně prozkoumán (Favre-Godal et al., 2020). Okrotice bílá není považována za ohrožený druh, ale stejně jako mnoho jiných orchidejí čelí určitým hrozbám. Ztráta přirozeného prostředí v důsledku odlesňování, změny využívání půdy a nevhodné hospodaření může ovlivnit populaci této rostliny. V některých regionech jsou proto podnikány kroky k ochraně stanovišť, na kterých okrotice bílá roste. Pro okolní ekosystémy a biodiverzitu má okrotice bílá svůj význam. Její krásné voňavé květy přitahují opylovače, a tím podporují biodiverzitu v lokalitě (Sirotyuk et al., 2022).
     Okrotice bílá obsahuje mnohé bioaktivní látky, které mohou mít různorodé farmakologické účinky. I když není tak významná v léčitelství jako některé jiné rostliny, některé ze složek obsažených v okrotici bílé jsou předmětem výzkumu pro své potenciální léčivé účinky. V různých částech této rostlin byly nalezeny flsvonoidy a fenolické sloučeniny, diterpenoidy, sesquiterpenoidy a triterpenoidy, lektiny a alkaloidy (Williams, 1979; Bazzicalupo et al., 2023; Haq et al., 2023).
     Přestože okrotice bílá obsahuje několik zajímavých bioaktivních látek, nebyla dosud široce studována pro své léčebné vlastnosti a většina informací pochází ze studií na příbuzných druzích orchidejí. V každém případě by se při využívání rostliny v léčebné či kosmetické praxi mělo konzultovat s odborníkem, protože některé látky mohou mít vedlejší účinky nebo interagovat s jinými látkami.
Literatura
D'Auria M, Lorenz R, Mecca M, Racioppi R, Antonio Romano V. Aroma components of Cephalanthera orchids. Nat Prod Res. 2021;  35(1): 174-177.
Bazzicalupo M, Calevo J, Smeriglio A, Cornara L. Traditional, Therapeutic Uses and Phytochemistry of Terrestrial European Orchids and Implications for Conservation. Plants, 2023; 12(2): 257.
Favre-Godal Q, Gourguillon L, Lordel-Madeleine S, Gindro K, Choisy P. Orchids and their mycorrhizal fungi: an insufficiently explored relationship. Mycorrhiza, 2020; 30. 5-22.
Haq A, Badshah L, Hussain W, Ullah I. Quantitative ethnobotanical exploration of wild medicinal plants of Arang Valley, District Bajaur, Khyber Pakhtunkhwa, Pakistan: A mountainous region of the Hindu Kush Range. Ethnobotany Res Applications, 2023; 25: 1-29.
Julou T, Burghardt B, Gebauer G, Berveiller D, Damesin C, Selosse MA. Mixotrophy in orchids: insights from a comparative study of green individuals and nonphotosynthetic individuals of Cephalanthera damasonium. New Phytologist, 2005; 166(2): 639-653.
Pecoraro L, Huang L, Caruso T, Perotto S, Girlanda M, Cai  et al. Fungal diversity and specificity in Cephalanthera damasonium and C. longifolia (Orchidaceae) mycorrhizas. J Syst Evolution, 2017; 55(2): 158-169.
Sirotyuk E, Shadge A, Gunina G, Khiryanov V. Distribution, ecological and biological features and the state of cenopopulations of species of the genus cephalanthera rich. (Republic of Adygea). Russian J Earth Sciences, 2022; 22(5): 2-6.
Williams CA. The leaf flavonoids of the Orchidaceae. Phytochemistry, 1979; 18(5): 803-813.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora tox


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.41 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace