Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7548 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Kozinec sladkolistý: Poklad mezi léčivými rostlinami
Publikováno: Sobota, 27.01. 2024 - 09:54:56 Od: tox
prof Patočka

Kozinec sladkolistý: Poklad mezi léčivými rostlinami

Jiří Patočka

     Kozinec sladkolistý (Astragalus glycyphyllos L.) je rostlina, která patří do čeledi Fabaceae (Leguminosae). Jako léčivá bylina má bohatou historii v tradičním léčitelství a nachází své využití i v moderní medicíně (Veena et al., 2024). Rostlina je původem z oblasti Středního východu, jižní Evropy a Asie a v současné době se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe a je často nalézána v lesích, lukách a na okrajích cest. V České republice roste od nížin až do podhorských oblastí, místy roztroušeně a místy hojně, ve vyšších polohách ale obvykle chybí. Díky svým účinným látkám a dlouhé historii v tradiční medicíně se kozinec sladkolistý těší zvýšené pozornosti ze strany výzkumníků i příznivců přírodní medicíny (Amiri et al., 2020).

     Kozinec sladkolistý je trvalka, která dorůstá výšky až 60 centimetrů. Listy jsou složené, eliptické a mají výraznou sladkou chuť (Islamov et al., 2022). Jeho typické pyskaté květy jsou uspořádány v hustém úžlabním hroznu tvořeném až 20 květy na krátkých stopkách. Květy jsou oboupohlavné, se štětinatými listeny, které jsou před rozkvětem přitlačené k ose hroznu, později šikmo odstávají. Rostlina kvete od května do července a květy mají světle žlutou barvu a páchnou. V květu je deset nestejně dlouhých tyčinek s prašníky a jeden semeník s čnělkou nesoucí bliznu. Plodem jsou dvoupouzdré, kožovité, úzce srpovitě prohnuté lusky, asi 4 cm dlouhé, které mají nahnědlou až načervenalou barvu a obsahují 10 až 15 semen. Světle hnědá semena, dlouhá asi 2,5 a široká 1,5 mm, jsou asymetricky srdčitá, hladká a lesklá (Soltani et al., 2021).



     Kozinec sladkolistý obsahuje mnohé bioaktivní látky, které mu poskytují jeho léčivé vlastnosti. Mezi tyto látky patří flavonoidy, triterpenoidní saponiny, steroly, polysacharidy a četné minerály. Mnoho farmakologických studií provedených s extrakty i čistými sloučeninami odhalilo slibné antiproliferativní, cytotoxické, imunomodulační, antivirové a neuroprotektivní účinky in vitro a in vivo a prokázalo jejich hepatoprotektivní účinek na zvířecím modelu hepatotoxicity CCl4 (Stambolov et al., 2023).
     Výčet bioaktivních látek izolovaných z různých částí kozince sladkolistého je velmi pestrý. Z flavonoidů jsou to astragalin cosmosin, rutin, kaemferol, isorhamnetin, camelliasid A, mauritianin a jejich četné cukerné deriváty, z triterpenických glykodidů s jsou to zejména askendosidy, ze sapogeninů soyasapogenol B a sapogenin II. Dále byly nalezeny steroly a terpeny. Z těkavých látek to jsou alifatické a aromatické uhlovodíky, alifatické nasycené i nenasycené alkoholy, ketony a estery, mastné kyseliny a halogenované uhlovodíky (Bratkov  et al., 2016; Gorai  et al., 2016; Shkondrov  et al., 2019; Georgieva  et al., 2021; Stambolov et al., 2023).
 
     Kozinec sladkolistý je fascinující rostlina s dlouhou historií v tradiční medicíně. Jeho účinné látky poskytují různé zdravotní přínosy, ačkoliv je třeba provést další výzkumy pro potvrzení některých z jeho účinků. Přesto je tato bylina zajímavou perspektivou pro ty, kteří hledají přírodní možnosti podpory svého zdraví.
Literatura
Amiri M S, Joharchi MR, Nadaf M, Nasseh Y. Ethnobotanical knowledge of Astragalus spp.: The world’s largest genus of vascular plants. Avicenna J Phytomedicine, 2020; 10(2): 128.
Bratkov VM, Shkondrov AM, Zdraveva PK, Krasteva IN. Flavonoids from the genus Astragalus: phytochemistry and biological activity. Pharmacognosy Reviews, 2016; 10(19): 11.
Georgieva A, Popov G, Shkondrov A, Toshkova R, Krasteva I, Kondeva-Burdina M, Manov V. Antiproliferative and antitumour activity of saponins from Astragalus glycyphyllos on myeloid Graffi tumour. J Ethnopharmacol. 2021; 267: 113519.
Gorai D, Jash SK, Roy R. Flavonoids from Astragalus genus. Int J Pharm Sci Res. 2016; 7(7): 2732.
Islamov AK, Turaev AS, Askarov IR, Mominjonov MM. Glycyrrhiza glabra plant properties, uses in folk medicine and preparation and chemical structures of glycyrrhizin acid salts. Ijodkor O'qituvchi Jurnali, 2022; 2(23): 303-311.
Shkondrov A, Krasteva I, Ionkova I, Popova P, Zarev Y, Mihaylova R, Konstantinov S.  Production of saponins from in vitro cultures of Astragalus glycyphyllos and their antineoplastic activity. Biotechnology Biotechnol Equipment,2019; 33(1): 1413-1418.
Soltani E, Benakashani F, Baskin JM, Baskin CC. Reproductive biology, ecological life history/demography and genetic diversity of the megagenus Astragalus (Fabaceae, Papilionoideae). Botanical Review, 2021; 87: 55-106.
Stambolov I, Shkondrov A, Krasteva I.  Astragalus glycyphyllos L.: Phytochemical constituents, pharmacology, and biotechnology. Pharmacia, 2023; 70(3): 635-641.
Veena VK, Reddy BU, Harikrishnan A, Shanmugavalli R. Glycyrrhiza glabra. In Potent Anticancer Medicinal Plants (pp. 247-265). Apple Academic Press, 2024.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora tox


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 10

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace