Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6867 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Zmijovec indický nejen páchne, ale i chutná a léčí
Publikováno: Neděle, 10.03. 2024 - 09:18:29 Od: tox
prof Patočka

Zmijovec indický nejen páchne, ale i chutná a léčí

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Zmijovce (Amorphophallus spp.) jsou impozantní byliny z čeledi áronovitých (Araceae), z nichž některé druhy se používají v tradiční čínské medicíně již tisíce let (Long, 1998). Jedním z nich je zmijovec konjac (Amorphophallus konjac), jehož hlízy se používají k mnoha účelům (Chua et al., 2010). Tento zmijovec je velmi populární nejen pro své kulturní a kulinářské využití, ale také pro své potenciální zdravotní benefity a využití v průmyslu (Behera & Ray, 2017). Tento článek se zabývá botanikou zmijovce indického, jeho použitím a zdravotními aspekty spojenými s touto rostlinou.

     Zmijovec indický je víceletou bylinou patřící do čeledi Araceae (Hu et al., 2019). Pochází z teplých a vlhkých oblastí Asie, zejména z Japonska, Číny, Koreje, a jihovýchodní Asie. Tato rostlina má podzemní hlízy, které jsou primárním zdrojem konjacového škrobu. Nad zemí vyrůstá jednoduché květenství, které vydává charakteristický zápach rozkládajícího masa, což přitahuje hmyz, který pomáhá v opylování, ale vyhání majitele těchto rostlin z pokoje, kde kytka kvete (Claudel & Lev-Yadun, 2021). Také květenství dalších druhů vydávají specifické aroma, některé dokonce i příjemnou, např. ovocnou. Jiné druhy připomínají zrající sýr (Kite, 2017). Rod Amorphophallus zahrnuje cca 240 druhů. 

 



     Zmijovec má velmi netradiční květenství. V našich podmínkách vykvete jednou za několik let, neboť na to potřebuje sílu, kterou postupně nasbírá do podzemní hlízy. V tom roce, kdy kvete, vyžene v předjaří podivně tvarovaný, monstrózní, tmavě fialový „květ“, ve skutečnosti květenství. Tvoří ho velký červenohnědý či fialový listen, takzvaný toulec, a palice. Na palici jsou v hustých šroubovicích přisedlé stovky drobných květů. Květenství zmijovce je opravdu nádherné a nepřehlédnutelné. Nejen svým vzhledem, ale i svým intenzivním zápachem. Fascinující je především zmijovec titánský (A. titanum), jehož květenství může dosahovat výšky 3 m.
     Zmijovec indický má dlouhou historii používání v asijské kuchyni. Domorodci pěstují různé druhy zmijovce na polích hlavně kvůli podzemní hlíze. Hlízy této rostliny jsou sušeny, mlety na prášek a používají se jako zahušťovadlo, které je známé jako konjacová mouka. Tato mouka je oblíbená v japonské kuchyni, kde se používá k výrobě nudlí zvaných shirataki nebo konjacových želé (Behera &  Ray, 2016). Tyto potraviny jsou oblíbené pro svou nízkokalorickou hodnotu a vysoký obsah vlákniny a jsou považovány za mimořádně zdravou a vhodnou stravu pro ty, kteří chtějí udržovat nízký příjem kalorií (Awlya, 2022; Luo et al., 2022).
     Glukomannan izolovaný z hlíz zmijovce má hypolipidemický, laxativní a antidiabetický účinek a působí rovněž proti obezitě. Konjak glukomannan je možné užívat ve formě doplňků stravy, používá se rovněž jako přísada do potravin (Tester & Al‐Ghazzewi, 2016). Nyní jejich léčivé účinky objevuje i západní medicína a některé z nich byly potvrzeny již i v klinických studiích (Mirzababaei et al., 2022; Sun et al., 2023).
Fytochemický průzkum odhalil v hlízách zmijovce i ostatních jeho částech velké množství biologicky aktivních látek. Ze steroidů je to β-sitosterol, γ-sitosterol, kampesterol, a stigmasterol, z flavonoidů vitexin, isovitexin, orientin a isoorientin, vicenin, lucenin, schaftosid a isoschaftosid, fisetin, kvercetin, cosmosiin a jejich četné glykosidy, xantiny mangiferin a isomangiferin, z fenolů a fenolických kyselin reveratrol, kyselinu gallovou, betulovou a p-kumarovou, četné vitaminy, anthocyaniny a velké množství běžných i neobvyklých terpenoidů, jako např. nerolidol, linalool, citronelal, farnesol, aromadendren, caryophyllen ambro,  salviasperanol, cubenol, α-cadinol, humilen, chavibetol, α-cubeben, γ-muurolen a další (Islam et al., 2023). 
 
     Zmijovec indický, známý také jako konjac, je fascinující rostlina s širokým spektrem využití. Jeho kulturní a kulinářské využití jsou dobře známé a oblíbené po celém světě, zejména v asijské kuchyni. Kromě toho má konjac také potenciální zdravotní benefity, které ho činí zajímavým pro ty, kteří hledají zdravější potraviny a doplňky stravy. S rostoucím zájmem o zdraví a výživu můžeme očekávat, že konjac bude nadále hrát důležitou roli v potravinářském průmyslu a v oblasti výživových doplňků.
Literatura
Awlya OF. Effect of konjac glucomannan on metabolic responses and appetite regulation in healthy adults (Doctoral dissertation, Manchester Metropolitan University), 2022.
Behera SS, Ray RC. Konjac glucomannan, a promising polysaccharide of Amorphophallus konjac K. Koch in health care. Int J Biol Macromol. 2016; 92: 942-956.
Behera SS, Ray RC. Nutritional and potential health benefits of konjac glucomannan, a promising polysaccharide of elephant foot yam, Amorphophallus konjac K. Koch: A review. Food Rev International, 2017; 33(1): 22-43.
Claudel C, Lev-Yadun S. Odor polymorphism in deceptive Amorphophallus species-a review: Odor polymorphism in Amorphophallus. Plant Signaling Behavior, 2021; 16(12): 1991712.
Hu H, Liu J, Wang B, An J, Wang Q. Characterization of the complete chloroplast genome of Amorphophallus konjac (Araceae) and its phylogenetic analysis. Mitochondrial DNA Part B, 2019; 4(1): 1658-1659.
Chua M, Baldwin TC, Hocking TJ, Chan K. Traditional uses and potential health benefits of Amorphophallus konjac K. Koch ex NE Br. J Ethnopharmacol. 2010; 128(2): 268-278.
Islam F, Labib RK, Zehravi M, Lami MS, Das R, Singh LP et al. Genus Amorphophallus: A Comprehensive Overview on Phytochemistry, Ethnomedicinal Uses, and Pharmacological Activities. Plants, 2023; 12(23): 3945.
Kite GC, Hetterscheid WLA. Phylogenetic trends in the evolution of inflorescence odours in Amorphophallus. Phytochemistry, 2017(142): 126-142.
Long CL. Ethnobotany of Amorphophallus of China. Plant Diversity,1998; 20(10): 1.
Luo W, Liu F, Qi X, Dong G. Research progress of konjac dietary fibre in the prevention and treatment of diabetes. Food Sci Technol. 2022;  42: e23322.
Mirzababaei A, Zandkarimi R, Moradi S, Rasaei N, Amini MR, Pourreza S ET AL.The effect of Glucomannan on fasting and postprandial blood glucose in adults: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Journal of Diabetes Metabol Disorders, 2022; 21(1): 1055-1063.
Sun Y, Xu X, Zhang Q, Zhang D, Xie X, Zhou H et al. Review of Konjac Glucomannan Structure, Properties, Gelation Mechanism, and Application in Medical Biology. Polymers, 2023; 15(8): 1852.
Tester RF, Al‐Ghazzewi FH. Beneficial health characteristics of native and hydrolysed konjac (Amorphophallus konjac) glucomannan. J Sci Food Agricult. 2016; 96(10): 3283-3291.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora tox


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.85 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace