Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10239 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Haplofytin
Publikováno: Středa, 17.12. 2008 - 22:03:06 Od: prof. Patocka
prof Patočka

Haplofytin

Jiří Patočka

 

     V roce 1973 izoloval Yates se spolupracovníky z keře Haplophyton cimicidum alkaloid aspidosperminového typu, který nazvali haplofytin (Yates et al. 1973). Rostlina s drobnými, jasně žlutými pětiplátečnými květy, roste v některých částech Mexika a Střední Ameriky a je známa jako Cockroach Plant. Sušené listy rostliny či jejich výluh jsou účinným prostředkem k hubení švábů, komárů, much, vší a blech. Látkou zodpovědnou za insekticidní vlastnosti rostliny je haplofytin.

                    

 



      Tento alkaloid je složen ze dvou dusíkatých bází – haplocinu a cimicinu, které také vykazují biologickou aktivitu (Cava et al. 1973). Haplofytin patří mezi indolové alkaloidy, tedy do skupiny přírodních látek, v níž lze nalézt ty nejjedovatější, které mohou rostliny produkovat (Kam a Choo 2006). Haplofytin umí vyrobit nejen příroda, ale i člověk (Rege et al. 2006; Nicolaou et al. 2007).
      Hledání přírodních, ekologicky přijatelných insekticidů, obrátilo pozornost i na haplofytin a jemu podobné látky (Mejía-Oneto a Padwa 2008). Nebylo by to poprvé, co příroda naznačila, kudy by se měl člověk v boji se škůdci ubírat.

Literatura
Cava MP, Lakshmikanthan MV, Talapatra SK, Yates P, Rae ID, Rosenberger M, Szabo AG, Douglas B, Weisbach JA. Cimicine and cimicidine, lactonic alkaloids from Haplophyton cimicidum. Can J Cjem 1973; 51: 3102-3109.
Kam T-S, Choo Y-M. Bisindole alkaloids. Alkaloids Chemistry Biology 2006; 63: 181-337.
Meíja-Oneto JM, Padwa A. Total synthesis of the alkaloid (±)-Aspidophytine based on carbonyl ylide cycloaddition chemistry. Helv Chim Acta 2008; 91: 285-302.
Nicolaou KC, Majumder U, Roche SP, Chen DY. Construction of the "left domain" of haplophytine. Angew Chem Int Ed Engl. 2007; 46: 4715-4718.
Rege PD, Tian Y, Corey EJ. Studies of new indole alkaloid coupling methods for the synthesis of haplophytine. Org Lett. 2006; 8: 3117-3120.
Yates P, Maclachlan FN, Rae ID, Rosenberger M, Szabo AG, Willis CR, Cava MP, Behforouz M, Lakshmikantham MV. Haplophytine a novel type of indole alkaloid. J Am Chem Soc 1973; 95: 7842-7850.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace