Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10972 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články doktorandů: Echeveria gibbiflora – sukulent s antikoncepčním účinkem
Publikováno: Pátek, 02.01. 2015 - 10:14:31 Od: Prof. Patocka
Doktorand

Echeveria gibbiflora – sukulent s antikoncepčním účinkem

Mgr. Zdeňka Navrátilová

    Echeveria gibbiflora je sukulentní rostlina z čeledi Crassulaceae (tlusticovité). Rostliny mají růžici dužnatých, až 15 cm dlouhých listů a růžové květy uspořádané v květenstvích; rostlina pochází z Mexika. Echeveria gibbiflora a její kultivary, zejména E. gibbiflora ´Metallica´, se pěstují v sukulentních sbírkách jako okrasné rostliny (Pilbeam, 2008).     Existuje řada studií, které zkoumají možné uplatnění různých látek jako mužské antikoncepce, a to včetně látek rostlinného původu, jako je gossypol, fenolická sloučenina izolovaná z bavlníku, nebo některé diterpeny, které ale mají řadu vedlejších účinků. I přes rozsáhlý výzkum však dosud neexistuje látka, která by se k tomuto účelu široce používala (Kogan et Wald, 2014).
     Zkoumány byly i obsahové látky Echeveria gibbiflora, která se v Mexiku používá jako vaginální postkoitální antikoncepce. V tradiční medicíně je známá pod jménem Oreja de Burro. První experimenty proběhly již v 80. letech 20. století a potvrdily aglutinační a imobilizační účinky na savčí spermie, a to včetně lidských. Při vnitřním užití extrakt ovlivňoval spermatogenezi u myší (Huacuja et al., 1985 sec. Delgado et al., 1999; Marquez-Orozco et al., 1985 sec. Delgado et al., 1999). V pozdějších studiích byl účinek ověřen u morčat (Delgado et al., 1999) a u lidí (Reyes et al., 2002; 2005). Výsledky jsou perspektivní, nicméně většina studií byla provedena in vitro a je třeba další výzkum.

Literatura

Delgado NM, Taboada Ramírez J, Ortega Hernández A, Merchant-Larios H, Sánchez-Vázqueź ML, Ramírez G, Reyes R. Effects of a purified fraction from Echeveria gibbiflora aqueous crude extract on guinea-pig spermatozoa. Phytother Res. 1999; 13(1): 46-49.
Huacuja L, Taboada J, Ortega A, Merchant H, Reyes R, Delgado NM (1985): Immobilization
and agglutination effects of Echeveria gibbiflora: Crassulaceae aqueous crude extract on human spermatozoa. Adv Contracept Deliv Syst Monograph. 1985; II: 229-236.
Kogan P, Wald M. Male Contraception History and Development. Urol Clin N Am. 2014; 41: 145-161.
Marquez-Orozco MC, Marquez-Orozco A, Taboada-Ramõrez J, Ortega-Hernandez A, Delgado NM, Huacuja L, Reyes R. Accion del extracto crudo de Echeveria gibbiflora sobre la espermatogenesis del raton. XXVIII Congreso Nacional de Ciencias Fisiologicas. Puebla, Pue. Mexico. 11-16 de Agosto 1985.
Pilbeam J. The Genus Echeveria. BCSS 2008. 333 p.
Reyes R, Merchant-Larios H, Ortega-Hernández A, Delgado NM. Male contraception, IV: hypotonic-like effect from Echeveria gibbiflora on human sperm. Arch Androl. 2002; 48(6): 443-449.
Reyes R, Sánchez-Vázquez ML, Merchant Larios H, Ortega Hernández A, Delgado NM. Calcium (hydrogen-1-malate) hexahydrate on Echeveria gibbiflora leaves and its effect on sperm cells. Arch Androl. 2005; 51(6): 461-469.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Doktorand
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Doktorand:
Cissus quadrangularis: exotická léčivka


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Doktorand

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace