Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 11258 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články doktorandů: Obsahové látky vilínů
Publikováno: Pondělí, 20.04. 2015 - 10:36:42 Od: Prof. Patocka
Doktorand

Obsahové látky vilínů

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Vilíny (Hamamelis L.) jsou střední až vysoké keře z čeledi vilínovitých (Hamamelidaceae). Kvetou v zimě vonnými kvítky se čtyřmi úzkými a pokroucenými korunními lístky, které jsou uskupeny v řídkých chomáčcích. Vilíny se pěstují jako okrasné keře, a to zejména vilín japonský a vilín měkký a jejich kříženci a kultivary. Vilín viržinský pochází ze Severní Ameriky a má drobnější květy; jeho listy a kůra se používají k léčebným účelům (Hurych, 2003; Williamson, 2003).Obsahové látky
     Naprostá většina studií je zaměřena na vilín viržinský. Listy vilínu obsahují velké množství tříslovin (5-10 %), zastoupeny jsou kondenzované (oligomery z katechinových či gallokatechinových jednotek) i hydrolyzovatelné tanniny (gallotaniny, hamamelitannin). Dále listy obsahují flavonoidy (kaempferol,  kvercetin, kvercitrin, isokvercitrin, myricetin), fenolické kyseliny (kys. kávová a gallová) a silici složenou z alifatických uhlovodíků, monoterpenů, seskviterpenů, aldehydů a ketonů) (ESCOP, 2003). Kůra vilínů obsahuje třísloviny (1-7 %), zejména α-, β- a γ-hamamelitanniny, dále kondenzované třísloviny (gallokatechin, epigallokatechin, epikatechin). Zastoupeny jsou také saponiny, flavonoidy a silice (ESCOP, 2003; Williamson, 2003).
Léčivé účinky
     Jako léčivá rostlina se používá vilín viržinský, jehož listy (Hamamelidis folium) a kůra (Hamamelidis cortex) vykazují mnoho léčivých účinků. Tanniny a další polyfenoly mají protizánětlivý a antioxidační účinek. Vilín má také cytotoxický a antimutagenní účinek; díky antivirovému účinku proti herpetickým virům se používá jakou součást přípravků určených k léčbě oparu. Příznivě působí i na růst a stav vlasů a používá se jako součást šamponů. Díky adstringentnímu a hemostatickému účinku se vilín používá také k léčbě kožních onemocnění, hemoroidů a křečových žil (Williamson, 2003; Barnes et al., 2007; Sánchez et al., 2012; Wolff a Kieser, 2007). Třísloviny obsažené v kůře vilínu jsou účinnými antivirotiky. U viru chřipky a papillomaviru inhibují vysokomolekulární taniny (polymerní kondenzované taniny) vazbu viru na receptory a inhibují neuraminidázu, zatímco nízkomolekulární taniny (kyselina gallová, epigallocatechin kyseliny gallové nebo hamamelitanin) inhibují neuraminidázu, ale nikoliv hemaglutinaci (Theisen et al., 2014). Extrakty z kůry jsou účinnější než samostatně testované látky, což je významným zjištěním pro další rozvoj a zlepšení antivirotik na rostlinné bázi.

Literatura
Barnes J, Anderson LA, Phillipson JD. Herbal Medicines 3rd ed. Pharmaceutical Press 2007. 710 p.
ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy). The ESCOP Monographs  2. ed 2003. 556 p.
Hurych V. Okrasné dřeviny pro zahrady a parky. Květ Praha 2003. 203 p.
Sánchez-Tena S, Fernández-Cachón ML, Carreras A, Mateos-Martín ML, Costoya N, Moyer MP, Nuñez MJ, Torres JL, Cascante M. Hamamelitannin from witch hazel (Hamamelis virginiana) displays specific cytotoxic activity against colon cancer cells. J Nat Prod. 2012; 75(1): 26-33.
Theisen LL, Erdelmeier CA, Spoden GA, Boukhallouk F, Sausy A, Florin L, Muller CP. Tannins from Hamamelis virginiana bark extract: characterization and improvement of the antiviral efficacy against influenza A virus and human papillomavirus. PLoS One. 2014; 9(1): e88062.
Williamson EM. Potter´s Herbal Cyclopaedia. The autoritative reference work on plants with a known medicinal use. Saffron Walden, The C. W. Daniel Company Limited 2003. 503 p.
Wolff HH, Kieser M. Hamamelis in children with skin disorders and skin injuries: results of an observational study. Eur J Pediatr. 2007; 166(9): 943-948.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Doktorand
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Doktorand:
Cissus quadrangularis: exotická léčivka


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Doktorand

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace