Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3570 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články studentů KRT: Nebezpečné chemické látky v kosmetických přípravcích
Publikováno: Úterý, 10.01. 2017 - 11:17:39 Od: Prof. Patocka
Krizová radiobiologie a toxikologie

Nebezpečné chemické látky v kosmetických přípravcích

Bc. Martina Mašková

Zdravotně sociální fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Kosmetický přípravek je definován jako „jakákoli látka nebo směs určená pro styk s vnějšími částmi lidského těla (pokožkou, vlasovým systémem, nehty, rty, vnějšími pohlavními orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, jejich ochrany, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravy“ (3).  



Chemie v kosmetice
Chemie v kosmetice se objevuje u většiny široce používaných kosmetických přípravků. Evropský seznam obchodovaných chemických látek (EINECS) registruje více než 10 000 chemických látek, které jsou aplikovány velkými kosmetickými společnostmi. Chemické složky v kosmetice mohou být podezřelé z karcinogenity, ovlivňování hormonálního systému nebo poškozování ledvin, jater a podobně (3). Do přípravků se přidává celá řada přísad. Pro obarvení se používají stearany, minerální a organická barviva. Mezi další přídavky se řadí konzervační činidla, emulgátory, aromatické látky, rostlinné výtažky, antioxidanty a další. S ohledem na ochranu zdraví spotřebitele je nezbytné zamezit přítomnosti mikroorganismů v přípravcích a dospět ke stabilitě výrobků z důvodu, aby nedošlo k jejich znehodnocení. Z tohoto důvodu se přidávají konzervanty do kosmetických přípravků. Pro konzervaci se používají alkoholy, aldehydové a formaldehydové konzervanty, organické kyseliny, jejich soli a estery (6).
Zdravotní stav pokožky je důležitý pro množství vstřebaných látek. Zdravá kůže absorbuje menší množství a poškozená kůže má velké resorpční schopnosti a to vede k velkému průniku látek do těla. Přes tuto poškozenou kůži se může vstřebat až 60 % látek do krevního oběhu a odtud do celého těla. Část látek vyloučíme a další část zůstává v těle a může zatěžovat orgány nebo způsobovat problémy (3).
Slovo, které se v současné době hodně vyskytuje na obalech kosmetiky je „organický“ neboli „bio“. To znamená, že rostlina nebyla geneticky upravená a není ošetřena žádnými chemickými pesticidy nebo umělými hnojivy. Kosmetický výrobek nemůže být „bio“, protože tento název se vztahuje na soubor pěstebních norem. „Bio“ neboli „organické“ mohou nebo nemusí být pouze složky ve výrobku. Větší části případů je to otázka podílu: na etiketě může být napsáno, že výrobek je „organický“ nebo „bio“ záleží však na tom, kolik z ingrediencí tomuto kritériu opravdu vyhovuje (2). 
Příklady chemických látek v kosmetice
Parabeny jsou konzervační látky, které se přidávají do mýdel, šampónů, sprchových gelů, tělových krémů nebo antiperspirantů (4). Mezi nejčastější parabeny patří metylparaben, etylparaben, propylparaben. Narušují rovnováhu hormonálního systému, vykazují reprodukční toxicitu, imunotoxicitu, neurotoxicitu a dráždí pokožku (2). Je známé podezření v souvislosti mezi používáním antiperspirantů a deodorantů s obsahem parabenů a rakovinou prsu (3).
Používání ftalátů v kosmetice je zakázáno, ale v levnější kosmetice se vyskytuje. Nejčastěji se nachází v antiperspirantech, deodorantech, lacích na nehty, šamponech, kolínských vodách a parfémech (3).  Narušují hormonální rovnováhu v organismu, způsobují poškození ledvin, plic, jater a rakovinu (2).
DEA/TEA/MEA (dietanolamin, trietanolamin, monoetalonamin) se používají jako emulgátory a pěnidla ve výrobcích jako šampony, pleťové a tělové mycí prostředky a make-up. Při použití přípravků s těmito látkami dochází k okamžitému vstřebávání kůží i dalšími orgány, mohou se slučovat s nitráty a vytvářet nitrosaminy, které způsobují rakovinu. Není možné zjistit produkty, které obsahují nitrosaminy, protože zvěřejňování nitrosaminů jako vedlejších produktů výrobního procesu žádná vládní agentura nevyžaduje (2).
Formaldehyd je obsažen v přípravcích jako přísada nebo kontaminant v nehtové kosmetice jako například v přípravcích na zpevňování nehtů, v lacích a barvách na vlasy, v lepidlech na umělé řasy, v šamponech a v mnohých dalších kosmetických výrobcích (2). 
Hydrochinon je látka, která se používá v přípravcích pro zesvětlování pokožky. Snižuje produkci melaninu v pokožce a dochází ke zvyšování citlivosti kůže vůči škodlivému UVA a UVB záření. Je toxický pro imunitní, nervový systém, vykazuje orgánovou toxicitu, negativné ovlivňuje rozmnožování a způsobuje rakovinu (2).  
Laurylsulfát sodný přispívá k pěnění přípravků. Nachází se v pěnách do koupele, v šamponech a v zubní pastě (2). Dráždí oči, kůži, sliznice a dýchací cesty. Pokud dojde ke kontaktu s pokožkou, může vyvolat alergickou reakci. Způsobuje také odlupování pokožky a způsobuje těžké kožní záněty (3).
Olovo je obsaženo především v rtěnkách. Na seznamu přísad na štítku není uvedeno, protože je pokládáno za kontaminant.  Dále se nachází také v barvách na vlasy. Olovo je prokazatelné toxické pro nervový systém (2). Je také endokrinní disruptor a známý karcinogen. Je velmi nebezpečný nejen pro těhotné ženy, vývoj plodu a malé děti (4).
Vazelína je vedlejším produktem zpracování ropy. Je základní přísadou v dětských olejích. Používá se také v hydratačních přípravcích, gelech, lescích na rty (2). Blokují dýchání kožních buněk, zpomalují jejich vývoj, čím způsobují předčasné stárnutí (4).
Fakta o kosmetických výrobcích 
Je dokázáno, že za uplynulých 40 let se snížil počet spermií u mužů o 50%. V roce 2002 byl publikován příspěvek, kde byly zveřejněny výsledky testů na přítomnost ftalátů v sedmdesáti dvou značkových kosmetických přípravcích. Nezávislá laboratoř rozpoznala látky způsobující poruchy reprodukčního systému, vrozené vady a rakovinu. Ve třech čtvrtinách testovaných výrobků byly zjištěny látky , které nebyly uvedeny na etiketách. Studie, která byla provedená v roce 2004, zjistila, že parabeny byly v nádorech devatenácti z dvaceti žen s rakovinou prsu. Studie provedená na čerstvých novorozencích záhy po porodu v roce 2004 výzkumnou organizací sídlící ve Washingtonu, a organizací Commonweal , společností pro ochranu zdraví a životního prostředí sídlící v Kalifornii. Výzkumní pracovníci objevili v krvi z pupeční šňůry novorozenců, kteří ještě nepřišli do styku s průmyslovou společností širokou škálu škodlivých chemických látek. Jednalo se o průmyslové chemické sloučeniny, včetně pesticidů, přípravků zabraňujících tvorbě skvrn, zpomalovačů hoření, změkčovadel, a i polychlorovaných bifenylů, u kterých je používání zakazuje zákon z roku 1977.  Studie z roku 2009 popisuje narušení hormonálního systému u žen všech věkových kategorií z důvodu používání výrobků tělové kosmetiky: předčasný vývoj prsů a menstruaci u dívky staré 36 měsíců po kontaktu s vlasovým přípravkem, který obsahoval estrogeny, a používala je její matka. Výzkumníci odkryli 287 chemických látek a sloučenin a z toho 180 vyvolává rakovinu u zvířat i u lidí, 217 poškozuje mozek a nervovou soustavu a 208 způsobuje abnormální vývoj a vrozené vady (1).
Proti chemii v kosmetice 
Před nebezpečnými chemikáliemi má chránit REACH občany Evropské unie. REACH je zkratka slov Registrace, Evaluace a Autorizace Chemických látek. REACH vstoupil v platnost 1. června 2007. Snaží se zajistit ochranu životního prostředí a lidského zdraví tak, že registruje a zkoumá všechny chemikálie dostávající se na území Evropské unie, které se dostanou ve větším množství, než je jedna tuna za rok (5). 
Evropská agentura pro chemické látky v lednu 2009 zveřejnila sedm nejnebezpečnějších látek, které jsou HBCD (hexabromocyklodekan), SCCPs (chlorované parafíny s krátkým řetězcem), ftaláty (DEPH, DBP, BBP), xylenoví pižmo a DMA (diaminodifenyletan) (5).
Závěr
Závěrem této práce je, že chemické látky narušují hormonální rovnováhu a negativně ovlivňují plodnost a vývoj. Chemické látky a geny mohou ve výsledku vzájemným působením vyvolat vznik řady onemocnění. Je také dokázáno, že u člověka, který byl vystaven v raném stádiu působení chemických látek, se mohou projevit zdravotní potíže až v pozdějším věku.
Měli bychom tedy vybírat správnou kosmetiku, a to tak, že budeme číst pečlivě složení kosmetických přípravků, sledovat dobu spotřeby. Čím delší je doba spotřeby, přípravek má hodné výraznou vůni a barvu, tak tím více osahuje chemikálií.
POUŽITÁ LITERATURA
1. MALKAN, Stacy. Doba jedová 3. Vyd. 1. Praha: Triton, 2014. ISBN 978-80-7387-746-0
2. DEACON, Gillian. Ve rtěnce je olovo: pravda o kosmetických přípravcích. Vyd. 1. Praha: Ikar, 2012. ISBN 978-80-249-2041-2
3. 10 JEDŮ V BĚŽNĚ POUŽÍVANÉ KOSMETICE [online]. , 1-18 [cit. 2016-10-25]. Dostupné z: http://www.biorganica.cz/ebook/Kapitola_1_10-jedu-v-bezne-pouzivane-kosmetice.pdf 
4. Bodhi herbal SPA: Škodlivé zloženie kozmetických výrobkov [online]. [cit. 2016-11-03]. Dostupné z: http://www.bodhispa.sk/blogs/skodlive-zlozenie-kozmetickych-vyrobkov 
5. Nalezeno.cz: 8 látek, kterým se v kosmetice vyhnout [online]. [cit. 2016-11-18]. Dostupné z: http://www.nazeleno.cz/bio/prirodni-kosmetika/8-latek-kterym-se-v-kosmetice-vyhnout.aspx
6. TOXICOLOGY: Chemické látky v kosmetických přípravcích [online]. [cit. 2016-11-18]. Dostupné z: http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=838
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Krizová radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Krizová radiobiologie a toxikologie:
Pozor na paracetamol!


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Krizová radiobiologie a toxikologie





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.21 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace