Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7162 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Bioaktivní p-terfenylové bioaktivní látky plesňákovitých hub: Thelephora vialis
Publikováno: Úterý, 06.06. 2017 - 08:40:02 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Bioaktivní p-terfenylové látky plesňákovitých hub: Thelephora vialis

Jiří Patočka

     Čeleď hub Thelephoraceae (pleasňákovité) zahrnuje 14 rodů vyšších stopkovýtrusých hub, z nichž rod plesňák (Thelephora) je zajímavý zejména tvarem svých plodnic. Z plesňáků rostoucích v našich lesích je to např. plesňák zemní (T. terrestris), karafiátový (T. caryophyllea) nebo zápašný (T. palmata). Plesňáky rostou v červnu až listopadu ve všech typech lesů na pařezech, větvičkách, hrabance, v mechu i na holé zemi a svým vzhledem se často podobají lišejníkům (Hagara et al.,2010). Rozhodně se však nepodobají známým jedlým houbám.



     Přesto jsou poživatelné a plesňák Thelephora vialis, rostoucí v symbióze s borovicemi, je díky své zvláštní chuti oblíbenou pochoutkou v provincii Yunnan v Číně. Tento plesňák roste i na jiných místech zeměkoule, ale není známo, že by byl konzumován i mimo Čínu. Houby rodu Telephora jsou  zdrojem mnoha biologicky aktivních látek, z nichž početnou skupinu tvoří fenolické deriváty fenylacetoxylovaného  p-terfenylu (p-difenylbenzenu) (Hu a Liu, 2003). Nejinak je tomu i u plesňáka T. vialis, v němž byly nalezeny vialinin A a ganbajuniny A - E. Vialinin A je účinným vychytavačem volných kyslíkových radikálů (Xie et al., 2005), zatímco vialinin B ze stejné houby má strukturu dibenzofuranu a účinně inhibuje produkci nádorového nekrotického faktoru-α (TNF-α) v buňkách (IC50 = 0,02 nM) a je slibným antialergickým činidlem (Xie et al., 2006). Vialinin A je také inhibitorem TNF-alfa, i když poněkud slabším než vialinin B (IC50 = 0,09 nM) (Onose et al., 2008). Silné inhibiční aktivity těchto sloučenin na produkci TNF-α indikují slibné nové kandidáty pro antialergická léčiva (Yoshioka et al., 2016).
     Vialinin A je i jinak farmakologicky zajímavá sloučenina. Vykazuje např. účinnější protizánětlivou aktivitu než široce používaný imunosupresivní lék tacrolimus (FK506). Ukázalo se, že je cílovou molekulou vialininu A je ubiquitin-specifická peptidáza 5 / izopeptidáza T (USP5 / IsoT). Vialinin A inhibuje rovněž peptidázovou aktivitu USP5 / IsoT a také enzymatickou aktivitu USP4. Přestože enzymy USP jsou členy rodiny thiolových proteáz, vialinin A nevykazoval žádné inhibice pro jiné thiolové proteázy, jako je kalpain a katepsin (Okada et al., 2013). Podobný, ale mnohem slabší inhibiční účinek na podukci TNF-α v buňkách má i nedávno objevený vialinin C (IC50 = 0,89 µM) (Ye et al., 2014).
Literatura
Hagara L, Antonín V, Baier J. Velký atlas hub. Praha: Ottovo nakladatelství, 2010. 432 s. ISBN 978-80-7360-334-2.
Hu L, Liu JK. p-Terphenyls from the basidiomycete Thelephora aurantiotincta. ZNaturforsch C. 2003; 58(5-6): 452-454.
Okada K, Ye YQ, Taniguchi K, Yoshida A, Akiyama T, Yoshioka Y, Onose J, Koshino H, Takahashi S, Yajima A, Abe N, Yajima S. Vialinin A is a ubiquitin-specific peptidase inhibitor. Bioorg Med Chem Lett. 2013; 23(15): 4328-4331.
Onose J, Xie C, Ye YQ, Sugaya K, Takahashi S, Koshino H, Yasunaga K, Abe N, Yoshikawa K. Vialinin A, a novel potent inhibitor of TNF-alpha production from RBL-2H3 cells. Biol Pharm Bull. 2008; 31(5): 831-833.
Xie C, Koshino H, Esumi Y, Onose J, Yoshikawa K, Abe N. Vialinin B, a novel potent inhibitor of TNF-alpha production, isolated from an edible mushroom, Thelephora vialis. Bioorg Med Chem Lett. 2006; 16(20): 5424-5426.
Xie C, Koshino H, Esumi Y, Takahashi S, Yoshikawa K, Abe N. Vialinin A, a novel 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) radical scavenger from an edible mushroom in China. Biosci Biotechnol Biochem. 2005; 69(12): 2326-2332.
Ye YQ, Negishi C, Hongo Y, Koshino H, Onose J, Abe N, Takahashi S. Structural  elucidation and synthesis of vialinin C, a new inhibitor of TNF-α production. Bioorg Med Chem. 2014: 22(8): 2442-2446.
Yoshioka Y, Namiki D, Makiuchi M, Sugaya K, Onose J, Ashida H, Abe N. Vialinin A and thelephantin G, potent inhibitors of tumor necrosis factor-α production, inhibit sentrin/SUMO-specific protease 1 enzymatic activity. Bioorg Med Chem Lett. 2016; 26(17): 4237-4240.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 22

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace