Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 198382 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc: prof Patočka

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]


  Články vlastní: Triterpenoidy z mořské houby Callyspongia siphonella
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 16.05. 2022 - 10:22:55 (221645 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6169 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Triterpenoidy z mořské houby Callyspongia siphonella

Jiří Patočka

     Callyspongia siphonella (Lévi, 1965) je druh mořské houby endemický v Rudém moři. Je tvořena shluky trubicovitých útvarů levandulové barvy, dosahujících délky až 60 cm. Mořské houby jsou přeborníky na syntézu unikátních bioaktivních látek a nejinak je tomu i u Callyspongia siphonella (Ibrahim et al., 2017). 

 

  Články vlastní: Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 13.05. 2022 - 16:17:41 (232511 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6148 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?

Jiří Patočka

     Tabernaemontana divaricata (L.) R. Br. ExRoem. & Schultis je zahradní rostlina z čeledi Apocynaceae, rostoucí v jihovýchodní Asii a dalších tropických zemích, kde je pěstovaná pro své atraktivní květy a listy. Květy jsou bílé, voňavé, o průměru 1,5 cm. Tento stálezelený keř nebo malý stromek je však využíván také v tradiční lidové medicíně mnoha zemí. Thajská medicína jej využívá v několika omlazovacích prostředcích a pro zlepšení paměti. V Africe a kontinentální Asii se používá jako stimulant centrálního nervového systému (Chattipakorn et al., 2007). 

 

  Články vlastní: Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa – bájný strom štěstí
Autor: Prof. Patocka - Středa, 11.05. 2022 - 13:36:58 (243234 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6473 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa – bájný strom štěstí

Jiří Patočka, Hana Jeřábková 

     Paulovnie plstnatá (Paulownia tomentosa) je opadavý strom pocházející z Číny, kde je považován za strom štěstí. Jedná se o velice atraktivní dřevinu s bujným růstem, velkými listy a nádhernými zvonkovitými květy, které krásně voní (Rao, 1986). V minulosti byla paulovnie hojně vysazovaná na čínském císařském dvoře, kam měla svou krásou přivábit bájného ptáka Fénixe, aby se v ní uhnízdil a přinesl císařské rodině štěstí a bohatství (McCraw, 1988). Díky tomu získala paulovnie označení císařský strom štěstí. Strom byl také vysazován při narození holčičky jako symbol ženství a když dívka vyrostla a měla se vdávat, její rodiče z dřeva stromu vyrobili svatební výbavu (El-Show a El-Showk, 2003). Dřevo paulovnie je velice lehké, nesesychá, je odolné vůči červotoči a má výborné rezonanční vlastnosti. Často se proto používá k výrobě hudebních nástrojů (Akyildiz a Kol Sahin, 2010).

Foto: Hana Jeřábková

 

  Články vlastní: Australská klíšťová paralýza
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 09.05. 2022 - 10:04:22 (252784 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4196 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Australská klíšťová paralýza

Jiří Patočka

     Australská klíšťová paralýza je nemoc způsobená kousnutím klíštěte Ixodes holocyclus. Klíště napadá širokou škálu hostitelů, od domácích a hospodářských zvířat až po člověka a vyvolává vážnou toxikózu (Hall‐Mendelin et al., 2011). Klíšťová paralýza u zvířat je obvykle smrtelná a také u člověka může vést k život ohrožující anafylaxi, pokud není rychle zahájena léčba specifickým antisérem. Australská klíšťová paralýza se vyskytuje podél celého východního pobřeží Austrálie, v pásmu širokém 20 kilometrů, kde toto klíště žije (Jackson et al., 2007). Klíště I. holocyclus se často vyskytuju u lidí a jejich domácích mazlíčků a protože tato oblast patří mezi nejhustěji osídlené oblasti Austrálie, kousnutí lidí, domácích a hospodářských zvířat je poměrně časté (Raghavan et al., 2021).

 

  Články vlastní: Platykodon velkokvětý: fytochemie
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 07.05. 2022 - 19:08:02 (267206 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5755 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Platykodon velkokvětý: fytochemie

Jiří Patočka, Radoslav Patočka, Zdeňka Navrátilová

Platykodon velkokvětý (Platycodon grandiflorum (Jacq.) A. DC.) je trvalka z čeledi zvonkovité (Campanulaceae) s velkými, výraznými květy. A v češtině též zvonkovec, boubelík velkokvětý nebo boubelka velkokvětá. Rostlina pochází z východní Asie a je jediným druhem rodu Platycodon (Brandenburg et al., 1987).

     Rostlina má jasně modré květy tvaru velkého, otevřeného zvonku a velká poupata, která vypadají jako miniaturní balóny – odtud ta boubelka. Existuje ovšem celá řada zahradních kultivarů s odlišnou barvou květů. Květy jsou pěticípé a objevují se na stoncích od konce června až do konce léta. Plodem je hranatá tobolka. Celá rostlina je 30–40 cm vysoká, může však dosáhnout výšky až 60 cm. Rostlina vyrůstá z členitého, bílého, řepovitého kořene, který slouží jako zásobní orgán. Kořen při poranění roní mléčně zbarvenou šťávu, která obsahuje inulin. Listy jsou zelené až modrozelené, při okrajích zoubkaté, a raší velmi pozdě. Vysazuje se do skalek nebo na kraje záhonů. Miluje slunce a propustnou, výživnou zem, která by neměla extrémně vyschnout. Je vysoce mrazuvzdorná (Grey-Wilson, 1989).

 

  Články vlastní: Furanokumariny morače (pakmínu) většího
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 06.05. 2022 - 20:43:36 (262861 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4844 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Furanokumariny morače (pakmínu) většího

Jiří Patočka

     Morač větší (Ammi majus L.), také známý jako pakmín větší, je jednoletá rostlina čeledi miříkovitých (Apiaceae) (Duke, 1988 ). Vyskytuje se hlavně v západní, jižní a východní Evropě, v oblasti Kavkazu, v Malé a Jihozápadní Asii, na Arabském poloostrově a v Pákistánu (Aziz-UL-Ikram et al., 2015). Morač větší už byl ale zavlečen také do Střední Evropy, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie i do Afriky. Občas se objeví i v české přírodě. Objevuje se také v okolí Prahy. Prvně byl na území dnešní ČR pozorován roku 1898 (Slavík, 1997). Je součástí ruderální a plevelové vegetace, často roste v okolí lidských sídel, v polních kulturách i na okrajích komunikací. 

 

  Články vlastní: Mísenka oranžová: oranžový pigment aleuriaxantin
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 05.05. 2022 - 14:06:06 (285227 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4990 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mísenka oranžová: oranžový pigment aleuriaxantin

Radoslav Patočka, Jiří Patočka

     Mísenka oranžová popsaná a pojmenovaná německým mykologem K.W.G.L. Fuckelem  jako Aleuria aureantia (Fr.) Fuckel,  je zajímavá i z hlediska etymologického: rodové jméno je odvozeno od tvaru plodnic a druhové podle zbarvení. V českém názvosloví se tímto způsobem pojmenované houby objevují zcela výjimečně  (např. mistička oranžová, ouško hnědé).

 

  Články vlastní: Mlok skvrnitý a jeho toxiny
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 01.05. 2022 - 09:25:33 (300414 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6296 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mlok skvrnitý a jeho toxiny

Jiří Patočka,  Radoslav Patočka,  Iveta Fréharová

     Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra) je středně velký ocasatý obojživelník a nejrozšířenější evropský zástupce čeledi mlokovitých. Má robustní tělo protáhlého tvaru s krátkými končetinami, dlouhým a silným ocasem a velkou hlavou se zakulacenou tlamou a vypouklýma očima. Dospělý jedinec je dlouhý 18–28 cm (Alarcón Ríos, 2019). Nejčastěji se objevují mloci s černě zbarveným tělem a žlutými skvrnami, ale velikost i zabarvení se u několika poddruhů liší. V některých lokalitách se objevují i poddruhy se skvrnami pomerančově oranžovými až červenými. Pohlaví se od sebe zbarvením neliší (Brejcha et al., 2021).

 

  Články vlastní: Zlatobýl obecný: bioaktivní látky
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 26.04. 2022 - 09:41:38 (310265 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7455 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Zlatobýl obecný: bioaktivní látky

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea L.) je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) s přímou lodyhou rostoucí až do výšky 1 m. Lodyžní zubaté listy jsou vejčitě eliptické až kopinaté a po obou stranách listů bývají krátké chlupy. Květenstvím je bohatá lata, ve které jsou uspořádány krátce stopkaté úbory. Žluté úbory se skládají z trubkovitých květů uprostřed úboru a z jazykovitých po okrajích. Plodem je světle hnědá nažka s chmýrem (Slavík, 2004; Sakaguchi et al., 2018).

 

  Články vlastní: Neocosmosin A: bioaktivní lakton kyseliny resorcylové
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 25.04. 2022 - 11:24:40 (311169 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6098 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Neocosmosin A: bioaktivní lakton kyseliny resorcylové

Jiří Patočka

     Neocosmosin A je přírodní látka ze skupiny laktonů kyseliny resorcylové (RAL). Prvou látkou tohoto druhu byl radicicol známý též jako monorden, který byl izolován v roce 1953 (Delmotte a Delmotte-Plaque,1953). Poté byl objeven zearalenon (Gao et al., 2013a; Hudečková, 2017), LL-Z1640-2, (Ellestad  et al., 1978) a hypothemycin (Nair a Carey, 1980). RAL tvoří velmi početnou skupinu přírodních látek zajímavých biologických vlastností. K dnešnímu dni bylo popsáno téměř 300 RAL, které byly získány převážně z mikromycet rodů Caryospora, Hamigera, Hypomyces a Paecilomyces (Shen  et al., 2015).

 
1002 článků (101 stránek, 10 článků na stránku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3393

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Úterý, 07.06.
· Srdečník obecný a jeho nové perspektivy v medicíně: neuroprotektivní účinky leon
Neděle, 05.06.
· LOCIKOVÉ OPIUM
Sobota, 04.06.
· Puškvorec obecný a jeho neuroprotektivní účinky
Čtvrtek, 02.06.
· Jak si plísně rodu Monascus hrají s barvami
Sobota, 28.05.
· Flavonoidy rozchodníku bílého
Čtvrtek, 26.05.
· Artocarpin: flavon z chleba, co roste na stromě
Pondělí, 23.05.
· 60. VÝSTAVA LÉČIVÝCH ROSTLIN BRNO
Sobota, 21.05.
· Vstavač kukačka: rostlina roku 2021
Čtvrtek, 19.05.
· Biologicky aktivní látky křehutek
Středa, 18.05.
· Kaemferol triglykosid: bioaktivní metabolit hvozdíku zahradního (karafiátu)
Pondělí, 16.05.
· Triterpenoidy z mořské houby Callyspongia siphonella
Pátek, 13.05.
· Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?
Středa, 11.05.
· Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa – bájný strom štěstí
Pondělí, 09.05.
· Australská klíšťová paralýza
Sobota, 07.05.
· Platykodon velkokvětý: fytochemie
Pátek, 06.05.
· Furanokumariny morače (pakmínu) většího
Čtvrtek, 05.05.
· Mísenka oranžová: oranžový pigment aleuriaxantin
Neděle, 01.05.
· Mlok skvrnitý a jeho toxiny
Úterý, 26.04.
· Zlatobýl obecný: bioaktivní látky
Pondělí, 25.04.
· Neocosmosin A: bioaktivní lakton kyseliny resorcylové
Čtvrtek, 21.04.
· Glycyl-L-histidyl-L-lysin: biologický významný peptid
Úterý, 19.04.
· Ohnivec rakouský: pár zajímavostí
Čtvrtek, 14.04.
· Harpullia pendula a harpulliasidy
Neděle, 10.04.
· Thalassosterol, cytotoxicky účinný derivát ergosterolu
Čtvrtek, 07.04.
· Slimáčí sliz a potenciál jeho využití v medicíně
Neděle, 03.04.
· Pěchava vápnomilná
Pátek, 01.04.
· Hura chřestivá: jedovatý tropický strom
Pondělí, 28.03.
· Dřín obecný a jeho bioaktivní látky
Neděle, 27.03.
· Terčovka otrubčitá a její bioaktivní sekundární metabolity
Čtvrtek, 24.03.
· Flavonoidy talovínu zimního

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.22 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace