Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 13506 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Vítejte na serveru TOXICOLOGY

Vítejte na mém serveru TOXICOLOGY.

Welcome to my own TOXICOLOGY server.

Pozor: pište prosím na toxicology@toxicology.cz.

My RG profile
Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.


Fotografie dneFoto: Ing. Milena Patočková
Foto: Daniel Kružík
  Články mých kolegů: Fotograf a milovník přírody Josef Frynta
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 19.07. 2022 - 15:03:56 (111380 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 1408 bytů | Články mých kolegů | Hodnocení: 0)
prof Patočka

Fotograf a milovník přírody Josef Frynta

Radoslav Patočka

     S fotografiemi Josefa Frynty se na serveru TOXICOLOGY čtenáři setkávají poměrně často. Většinou se jedná o Fotografie dne nebo o snímky v odborných článcích, a to nejen na TOXICOLOGY nebo na webu iFAUNA, ale i v časopisech jako je Vesmír, Sféra nebo Botanika. Jeho záběry rostlin a živočichů vynikají nejen technickou kvalitou, ale i nápaditostí a celkovou kompozicí. Prozrazují citlivý vztah k přírodě a hluboce vyvinuté estetické cítění fotografa, který se svému koníčku věnuje již od útlého mládí. Nejsou to však jen snímky rostlin a přírody, kterým se Josef Frynta věnuje. Jsou to také kulturní památky, o čemž svědčí i právě probíhající výstava jeho fotografií na zámku Rokytnice v Orlických horách.

 

 

  Články vlastní: Boldovník vonný: může být potenciálním zdrojem léků proti Alzhaimerově nemoci?
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 16.07. 2022 - 07:15:06 (135403 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4357 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Boldovník vonný: může být potenciálním zdrojem léků proti Alzhaimerově nemoci?

Jiří Patočka, Patrik Olekšák

     Boldovník vonný (Peumus boldus Molina) je dvouděložná rostlina z čeledi Monimiaceae a jediný zástupce rodu boldovník. Je to keř až strom s tuhými oválnými listy a nažloutlými květy, rostoucí v suchých lesích jižního a středního Chile. Odvar z listů je využíván v lidovém léčitelství při poruchách trávení, zácpě a žlučových kamenech (Da Silva et al., 2021).

 

  Články vlastní: Juka vláknitá: vznešený cizinec na českých zahrádkách
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 12.07. 2022 - 19:27:09 (157067 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4785 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Juka vláknitá: vznešený cizinec na českých zahrádkách

Jiří Patočka, Josef Frynta, Radoslav Patočka   

     Juka vláknitá (Yucca filamentosa) je rostlina z čeledi chřestovité (Asparagaceae), která pochází z Ameriky. Tam se intenzivně pěstuje jako rostlina poskytující technická vlákna. Z tlustého oddenku vyrůstá stálezelená růžice tuhých, dlouze kopinatých listů. V létě bohatě rozkvétá efektními smetanovými květy na vysokých latách (Lim, 2014). V České republice je juka vláknitá pěstována již po dlouhou dobu jako velice oblíbená okrasná rostlina (Pergl et al., 2016).

Kvetoucí juka vláknitá v parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

Foto: Josef Frynta

 

  Články vlastní: Fialové houby zbarvením zaujmou
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 10.07. 2022 - 19:53:33 (170206 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 8004 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Fialové houby zbarvením zaujmou

Radoslav Patočka, Jiří Patočka

Fialově zbarvených druhů hub neroste u nás mnoho. Některé fialové houby jsou jedlé (čirůvka fialová, lakovka ametystová, holubinka namodralá), jiné se k jídlu nehodí - holubinka jízlivá, fialové druhy pavučinců, tvarově zajímavá a velmi vzácná kyjanka Zollingerova, kuřátečko ametystové a kriticky ohrožený kuřinec lilákový.

                                                           Pavučinec fialový, Foto: Houbař Véna

 

  Články vlastní: Kdoulovec japonský a jeho protizánětlivě účinné sekundární metabolity
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 04.07. 2022 - 17:06:37 (187229 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7600 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Kdoulovec japonský a jeho protizánětlivě účinné sekundární metabolity

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

        Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica), známý též jako japonská kdoule, je nízký, hustě rozvětvený listnatý keř s trnivtými větvičkami, ze kterých vyrůstají široce vejčité zelené listy. Patří do čeledi Rosaceae – růžovité. Pochází z Japonska. Kvete na od března do května a vytváří bohaté shluky nádherných oranžovošarlatových květů, zdobených krémově bílými či žlutými tyčinkami. Plody jsou aromatické žlutozelené malvice, které dozrávají začátkem podzimu. Plody jsou jedlé, mají vysoký obsah pektinu (Thomas et al., 2003), ale nekonzumují se v čerstvém stavu. Používají se k výrobě nápojů, džemů, marmelád a dalších výrobků. Kdoulovec se hojně pěstuje v parcích a zahradách, vyšlechtěny byly kultivary s různě zbarvenými květy. Z dalších druhů se pěstuje kdoulovec ozdobný (Chaenomeles speciosa), který pochází také z Japonska (Kovanda, 1992; Rumpunen, 2002; Ros et al., 2004; Lim, 2012).

Foto: Mgr. Zdeňka Navrátilová

 

  Články vlastní: VČELA MEDONOSNÁ. Je existence lidstva závislá na existenci včel?
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 01.07. 2022 - 19:30:20 (211526 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 34954 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

VČELA MEDONOSNÁ. Je existence lidstva závislá na existenci včel?

Jiří Patočka, Jan Šaroch, Radoslav Patočka, Milada Mičánková, Patrik Olekšák 

ÚVOD 

Včela (Apis) je rod blanokřídlého hmyzu. Včely žijí na Zemi asi 80 milionů let a v současnosti známe asi 20 000 druhů. Většinou se jedná o samotářské včely (Danforth et al., 2019), kterých žije jen na území Česka a Slovenska 609 druhů (Přidal, 1998). Z pohledu člověka je hospodářsky významná čeleď včelovití (Apidae), do níž patří tropické bezžihadllové včely, čmeláci, zejména však včela medonosná (Apis mellifera). Tento společenský hmyz je lesostepní druh, původně žijící v dutinách stromů a skal. Protože poskytoval řadu produktů užitečných pro člověka, naučil se je chovat v uměle vytvořených dutinách (úlech) a postupně je domestikoval, což mimo jiné prospělo také genetické diverzně (Oldroyd, 2012). 

 

  Články vlastní: Landomyciny a urdamyciny – oligosacharidová antibiotika
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 28.06. 2022 - 13:24:09 (209084 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5727 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 0)
prof Patočka

Landomyciny a urdamyciny – oligosacharidová antibiotika

 Jiří Patočka

     Landomyciny a urdamyciny jsou oligosacharidová antibiotika ze skupiny angucyklinu. Jako prvý byl objeven landomycin A v roce 1989 jako produkt aktinomycety Streptomyces cyanogenus S136 (Henkel et al., 1990). Molekula landomycinu A je složena ze dvou částí: z cukerné a aromatické. Cukerná část je tvořena hexasacharidem složeným ze dvou molekul L- rhodinosy a čtyř molekul D-olivosy. Aromatickou část tvoří tetracyklický chinon tetrangulol, derivát benz[a]antrachinonu, na nějž je cukerná část napojena v poloze 8.

 

  Články vlastní: COVID-19 a zinek: systematický přehled a meta-analýza
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 25.06. 2022 - 10:37:32 (222601 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 25146 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

COVID-19 a zinek: systematický přehled a meta-analýza

Jiří Patočka, Patrik Olekšák

Úvod

     S ohledem na pandemii COVID-19 způsobenou virem SARS-CoV-2 jsou hledány potenciální protektivní a terapeutické prostředky na bázi antivirové strategie. Zinek je biogenní kovový prvek, který se účastní velkého množství biologických procesů díky své funkci kofaktoru mnoha enzymů (Coleman, 1992). Podílí se na regulaci metabolismu sacharidů a lipidů, jakož i na fungování reprodukčního, kardiovaskulárního a nervového systému (Prasad, 2017). Důležitou roli hraje zinek v imunitním systému, kde reguluje proliferaci, diferenciaci, zrání a fungování leukocytů a lymfocytů (Haase a Rink, 1014; Wessels et al., 2917). Zásadní úlohu hraje zinek při modulaci zánětlivých odpovědí (Maywald et al., 2017). Dnes je dostatečně doloženo, že zinek významně ovlivňuje imunitní odpověď vedoucí ke zvýšené náchylnosti k zánětlivým a infekčním chorobám, včetně syndromu získané imunodeficience, spalniček, malárie, tuberkulózy a pneumonie (Gammoh a Rink, 2017). Nedostatek zinku je spojován také se zvýšenou prevalencí infekcí dýchacích cest (Walker e al., 2013). Pozornost tohoto článku je zaměřena na úlohu zinku u nemoci COVID-19, o níž je známo, že také moduluje antivirovou a antibakteriální imunitu a reguluje zánětlivou reakci. Některé informace z dostupné literatury naznačují, že modulace stavu zinku může být u COVID-19 prospěšná. 

 

  Články vlastní: Plamének východní: triterpenoidní saponiny
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 23.06. 2022 - 09:32:19 (229155 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5778 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Plamének východní: triterpenoidní saponiny

Jiří Patočka, Patrik Olekšák

     Plamének východní (Clematis orientalis) je dřevitá liána z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Má řapíkaté 1–2x lichozpeřené listy. Květy mají asi 1,8–3 cm v průměru, jsou žluté a zpravidla v úžlabních vidlanech po 3 až 15 květech. Okvětní lístky jsou nejčastěji 4, jsou žluté, na vnitřní straně lysé až pýřité, na vnější pýřité, kopinaté až podlouhlé, nejčastěji 12–20 mm dlouhé a asi 3–6 mm široké. Kvete v červnu až v srpnu a plodem je asi 3–3,5 mm dlouhá chlupatá nažka. Nažky jsou uspořádány do souplodí (Tamura, 1995). Plamének východní je přirozeně rozšířen v Asii, ale jako popínavá zahradní rostlina se pěstuje v mnoha zemích celého světa (Bussmann et al., 2020).

 

 

  Články vlastní: Kapradí ke snídani
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 21.06. 2022 - 15:18:25 (239976 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5382 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Kapradí ke snídani

 Jiří Patočka, Otakar Jiří Mika, Zdeňka Navrátilová

     Kapradina, u nás známá pod jménem hasivka orličí (Pteridium aquilinum), je kosmopolitní druh kapradiny z řádu osladičotvarých, hojně rozšířený i v ČR (Svatoš a Macek, 1994). Roste ve světlých lesích, zejména borech, na pasekách a kamenitých stráních. Je to naše nejstatnější vytrvalá kapradina. Hluboko v půdě má vodorovný plazivý oddenek, z něhož vyrůstá žlutozelený, až 2 m vysoký kožovitý list s řapíkem dlouhým až 100 cm, který přes zimu uschne a zanikne. Na jaře začnou z oddenku vyrůstat další, v mládí spirálovitě svinuté listy, nazývané někde biskupská berle. Rozřízneme-li šikmo dolní části řapíku, uvidíme, jak cévní svazky vytvářejí obraz podobný dvouhlavému orlu. To dalo rostlině její české i latinské druhové jméno (aquila = orel). Na rubu lístků jsou v souvislé řadě hnědé výtrusnicové kupky, které jsou kryté podvinutým okrajem listu. Výtrusnice dozrávají v červenci až září, kdy pukají příčnou skulinou, ze které vypadávají drobné žlutohnědé výtrusy (Marrs a Watt, 2006).

Foto: Mgr. Zdeňka Navrátilová

 
1222 článků (123 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3396

  Kategorie
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Úterý, 19.07.
· Fotograf a milovník přírody Josef Frynta
Sobota, 16.07.
· Boldovník vonný: může být potenciálním zdrojem léků proti Alzhaimerově nemoci?
Úterý, 12.07.
· Juka vláknitá: vznešený cizinec na českých zahrádkách
Neděle, 10.07.
· Fialové houby zbarvením zaujmou
Pondělí, 04.07.
· Kdoulovec japonský a jeho protizánětlivě účinné sekundární metabolity
Pátek, 01.07.
· VČELA MEDONOSNÁ. Je existence lidstva závislá na existenci včel?
Úterý, 28.06.
· Landomyciny a urdamyciny – oligosacharidová antibiotika
Sobota, 25.06.
· COVID-19 a zinek: systematický přehled a meta-analýza
Čtvrtek, 23.06.
· Plamének východní: triterpenoidní saponiny
Úterý, 21.06.
· Kapradí ke snídani
Neděle, 19.06.
· Biologicky aktivní polyacetyleny pstřeně dubového
Pátek, 17.06.
· ZAHÁJENÍ VÝSTAVY LÉČIVÝCH ROSTLIN V AREÁLU BOTANICKÉ ZAHRADY LF BRNO SE ÚČASTNIL
Středa, 15.06.
· Tamulamidy: neurotoxické kondenzované polyethery mořské řasy Karenia brevis
Pondělí, 13.06.
· Achillany a jim podobné triterpeny
Pátek, 10.06.
· Veracylglukany aloe pravé
Úterý, 07.06.
· Srdečník obecný a jeho nové perspektivy v medicíně: neuroprotektivní účinky leon
Neděle, 05.06.
· LOCIKOVÉ OPIUM
Sobota, 04.06.
· Puškvorec obecný a jeho neuroprotektivní účinky
Čtvrtek, 02.06.
· Jak si plísně rodu Monascus hrají s barvami
Středa, 01.06.
·
Sobota, 28.05.
· Flavonoidy rozchodníku bílého
Čtvrtek, 26.05.
· Artocarpin: flavon z chleba, co roste na stromě
Sobota, 21.05.
· Vstavač kukačka: rostlina roku 2021
Čtvrtek, 19.05.
· Biologicky aktivní látky křehutek
Středa, 18.05.
· Kaemferol triglykosid: bioaktivní metabolit hvozdíku zahradního (karafiátu)
Pondělí, 16.05.
· Triterpenoidy z mořské houby Callyspongia siphonella
Pátek, 13.05.
· Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?
Středa, 11.05.
· Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa – bájný strom štěstí
Pondělí, 09.05.
· Australská klíšťová paralýza
Sobota, 07.05.
· Platykodon velkokvětý: fytochemie

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.13 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace