Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3692 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články příznivců: Arbutin: k čemu je dobrý tento rostlinný glykosid?
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 25.02. 2016 - 09:13:01 (9476561 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 41644 bytů | Hodnocení: 5)

Arbutin: k čemu je dobrý tento rostlinný glykosid?

Martin Doucha

     Glykosidy jsou organické sloučeniny, zpravidla rostlinného původu, které se při hydrolyse štěpí na cukr a složku necukernou, zvanou aglykon. Takovým glykosidem je i arbutin,  (2R,3S,4S,5R,6S)-2-Hydroxymethyl-6-(4-hydroxyfenoxy)oxan-3,4,5-triol,  který jako cukr obsahuje monosacharid glukosu (Hopkinson, 1969).  Jako aglykon slouží aromatická sloučenina hydrochinon (Sivak, 2013). Čistý arbutin se získává synteticky reakcí acetobromoglukosy s hydrochinonem za přítomnosti alkálie (Anonym, 2005). V přírodě se arbutin vyskytuje v medvědici lékařské (Arctostaphylos uva-ursi), brusnici brusince (Vaccinium vitis-idaea),  klikvě bahenní (Oxycoccus palustris),  hruštičce okrouhlolisté (Pyrola rotundifolia), rojovníku bahenním (Ledum palustre) a dalších rostlinách z čeledi vřesovcovité (Ericaceae).

 

  Články příznivců: Bledule jarní
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 28.04. 2015 - 00:00:00 (9441726 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4429 bytů | Hodnocení: 4.93)

Bledule jarní

Josef Frynta, Jiří Patočka

     Bledule jarní (Leucojum vernum) je jednoděložná cibulovitá rostlina z čeledi amarylkovité (Amarillidaceae). Je to evropský druh, ale protože je to často pěstovaná zahradní rostlina, došlo k jejímu zplanění i jinde ve světě mimo její přirozený areál (Kubát, 2002). V ČR se přirozeně vyskytuje ve vlhkých lesích a na vlhkých loukách od nížin do hor. V karpatské části Moravy a na Slovensku je ale nepůvodní, jedná se o populace zplanělé ze zahrádek.

 

  Články příznivců: Berberin: najde tento jedovatý alkaloid uplatnění v medicíně?
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 16.03. 2015 - 07:52:03 (9488053 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 8373 bytů | Hodnocení: 4.12)

Berberin: najde tento jedovatý alkaloid uplatnění v medicíně?

Martin Doucha

     Berberin je široké veřejnosti poměrně neznámá rostlinná látka, přesněji alkaloid isochinolinové skupiny. Studium alkaloidů z rostlin přispívá k poznání jejich chemického složení (chemotaxonomie) a k získávání nových sloučenin. Objev nových strukturních motivů má význam obecně chemický, nehledě na to, že nové přírodní látky mohou být prakticky využitelné pro své biologické účinky nebo mohou být modelovými sloučeninami pro syntézu podobných látek.

 
 

  Články příznivců: Alkaloid koniin a jeho historie
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 17.09. 2013 - 10:30:59 (9428272 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6460 bytů | Hodnocení: 5)

Alkaloid koniin a jeho historie

Martin Doucha

     Koniin (coniin) je piperidinový alkaloid rostlin z čeledi miříkovité (Apiaceae). Miříkovité, dříve též mrkvovité), je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu miříkotvaré (Apiales). Zahrnuje přes 400 rodů a 3000 druhů rostlin. Čeleď zahrnuje jak druhy využívané jako potrava tak i druhy vysoce toxické. Z těch nejedovatých a v kuchyni využívaných rostlin je to např. mrkev obecná (Daucus carota), petržel kadeřavá (Petroselinum crispum) nebo celer hlíznatý (Apium graveolens). V kuchyni se některé druhy využívají jako koření, např. kmín kořenný (Carum carvi), fenykl obecný (Foeniculum vulgare) nebo bedrník anýz (Pimpinella anisum). Jiné jsou naopak smrtelně jedovaté a je lépe se jim vyhnout, jako např. rozpuk jízlivý (Cicuta virosa) nebo bolehlav plamatý (Conium maculatum).

 

  Články příznivců: Bufotenin: rostlinný nebo živočišný alkaloid?
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 09.04. 2013 - 09:06:01 (9463409 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7104 bytů | Hodnocení: 4.42)

Bufotenin: rostlinný nebo živočišný alkaloid?

Martin Doucha

Česko-anglické gymnázium, České Budějovice

       Jedním ze způsobů dělení alkaloidů, přírodních dusíkatých látek, je dělení podle jejich přírodního zdroje – na rostlinné a živočišné. Bufotenin je jedním z mála alkaloidů, který je možno zařadit do obou skupin.
       Bufotenin patří do početné skupiny indolových alkaloidů (5-hydroxy-N,N-dimethyltryptamin, N,N-dimethyl serotonin) a svým chemickým složením se podobá aminokyselině tryptofanu, tryptaminu nebo hormonu serotoninu, přenašeči nervových vzruchů v serotoninergním nervovém systému (Rossi a Tirapegui, 2004). Bufotenin je látka se silnými halucinogenními účinky (McBride, 2000). Byl nalezen jako jedna ze složek jedovatého sekretu ropuch  (Bufo sp.) a odtud pochází i triviální název této chemické sloučeniny. Z ropuch, zejména ropuchy koloradské (Bufo alvarius) byl bufotenin původně izolován, ale byl nalezen také v celé řadě rostlin.

 

  Články příznivců: Túje a jejich obsahové látky
Autor: Prof. Patocka - Středa, 27.07. 2011 - 10:37:59 (9659677 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 9200 bytů | Hodnocení: 5)

Túje a jejich obsahové látky

Mgr. Zdeňka Navrátilová

 

     Túje neboli zeravy (Thuja L.) jsou vždyzelené jehličnaté dřeviny z čeledi Cupressaceae (cypřišovité), které jsou u nás nepůvodní, ale velmi často se pěstují v parcích a zahradách. Jde o stromy či keře se šupinovitými listy, v juvenilním stádiu mohou mít i listy jehlicovité. Jednotlivé druhy se liší zejména tvarem listů a šišek. Stejně jako další druhy čeledi Cupressaceae i zeravy obsahují velké množství silice (Skalická, 1988).

 

  Články příznivců: Adenium obesum – jedovatá pouštní růže
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 22.07. 2011 - 09:08:42 (9467018 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7811 bytů | Hodnocení: 4.63)
Doktorand

Adenium obesum – jedovatá pouštní růže

Mgr. Zdeňka Navrátilová

    I růže mohou být jedovaté! Takovou růží je Adenium obesum, sukulentní keřovitá rostlina z čeledi Apocynaceae (toješťovité) (Omino a Kokwaro, 1993). Rod Adenium zahrnuje cca 6 druhů, které rostou v tropických oblastech Afriky, nejrozšířenější je A. obesum. Rostliny mají výrazně ztlustlé kmeny (obesum = tlustý), tenké větve s listy na koncích a pětičetné květy. Po poranění roní latex. Některé druhy rodu Adenium se pěstují jako okrasné rostliny, zejména A. obesum, které se vyskytuje v řadě kultivarů s velkými růžově, červeně či bíle zbarvenými květy. Podle výrazných květů je rostlina nazývána „pouštní růže“ (desert rose) (Ježek a Kunte, 2005; Wink a van Wyk, 2008).
     Všechny druhy rodu Adenium jsou jedovaté, stejně jako řada dalších rostlin z čeledi Apocynaceae. Rostliny obsahují více než 30 různých kardioaktivních glykosidů (kardenolidy a pregnanové glykosidy). Hlavním glykosidem je obebiosid B, ve větším nožství jsou dále zastoupeny 16-deacetylanhydrohonghelosid A a 16-anhydrostropesid (Yamauchi a Abe, 1990; Wink a van Wyk, 2008).

 

  Články příznivců: Listerióza a nutriční toxikologie
Autor: prof. Patocka - Středa, 16.12. 2009 - 14:13:36 (9395628 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5283 bytů | Hodnocení: 0)

Listerióza a nutriční toxikologie  PREZENTACE

Marie Bílková

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity České Budějovice

Chcete-li pokračovat, zobrazte celý článek

 

  Články příznivců: Jedy sasankovců (Zoanthidea)
Autor: prof. Patocka - Neděle, 13.12. 2009 - 09:13:27 (9415546 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5609 bytů | Hodnocení: 5)

Jedy sasankovců (Zoanthidea)

Jiří Patočka

 

     Mořští živočichové řádu Zoanthidea (sasankovci) kmene Cnidaria (žahavci), třídy Anthozoa (korálnatci), produkují řadu dosud málo probádaných jedovatých látek, které používají ve svých žahavých buňkách k ochromení a usmrcení kořisti. Na rozdíl od mořských sasanek (Actiniaria), u nichž jsou podstatou jejich jedů krátké peptidy, zdá se, že u sasankovců se jedná o heteropolycyklické alkaloidy, v nichž heteroatomem je vedle dusíku také kyslík (Behenna et al. 2008).

 

  Články příznivců: Prionové choroby a lidská výživa
Autor: prof. Patocka - Pondělí, 07.12. 2009 - 14:20:15 (9394128 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 411 bytů | Hodnocení: 5)

Prionové choroby a lidská výživa   PREZENTACE

Romana Vanclová

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Chcete-li pokračovat, zobrazte celý článek

 
13 článků (2 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
Nezajímavý



Výsledky
Další ankety

Účastníků 3434

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Pondělí, 07.12.
· Význam vlákniny v nutriční toxikologii
Úterý, 30.10.
· Oxid uhelnatý
Úterý, 07.11.
· Chemická zbraň pakobylek rodu Anisomorpha

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.13 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace